تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
اگر از گوگل براي جستجوي موضوعات مختلف استفاده مي‌کنيد، بد نيست با ۱۰ مورد از ترفندهاي سرچ گوگل آشنا شويد تا بتوانيد نتايج بهتري به دست آوريد.
۱۰ ترفند برای بهينه سازی نتايج جستجوی گوگل
به گزارش خبر24، اگر از گوگل براي جستجوي موضوعات مختلف استفاده مي‌کنيد، بد نيست با ۱۰ مورد از ترفندهاي سرچ گوگل آشنا شويد تا بتوانيد نتايج بهتري به دست آوريد.

کمتر کسي در جهان وجود دارد که تاکنون نام موتور جستجوگر گوگل را نشنيده باشد و با قابليت‌هاي آن، آشنا نباشد. کاربران زيادي در سراسر جهان به صورت روزانه با گوگل مشغول فعاليت هستند. در اين مقاله ترفندهاي سرچ گوگل را آموزش خواهيم داد که مي‌توانند نقش زيادي در نمايش نتايج دقيق جستجوهاي روزانه شما داشته باشند.

آشنايي با فعاليت صفحه جستجوي گوگل
قبل از اين که بخواهيم وارد آموزش ترفندهاي سرچ گوگل شويم، بهتر است بدانيد گوگل داراي صفحه‌اي اختصاصي به منظور آشنايي شما با روش‌هاي جستجو است. توليدکنندگان، مالکان وب سايت‌ها و ساير کاربران از سال ۲۰۱۶ ميلادي به اين صفحه خاص دسترسي پيدا کرده‌اند. همچنين گوگل در آگوست سال ۲۰۲۱ منابع خود را بروزرساني کرد. دني ساليوان (Dany Sullivan)، مدير بخش جستجوي گوگل در بيانيه‌اي مدعي شد که اين صفحه براي کمک به کاربران ايجاد شده تا بدين ترتيب با روش‌هاي صحيح جستجو در گوگل آشنا شوند.
ساليوان پيرامون آپديت ماه آگوست هم توضيح داد که سوالات زيادي پيرامون چگونگي فعاليت سرچ گوگل توسط کاربران مطرح شده بود و همين مسئله باعث شد تا اطلاعات منتشرشده را بروزرساني کنند.

ترفندهاي سرچ گوگل
در ادامه کار شما را با ۱۰ ترفند سرچ گوگل آشنا خواهيم کرد تا بتوانيد نتايج جستجوي بهتري را کسب کنيد. برخي از ترفندها امکان دارد بديهي باشند، اما برخي از آن‌ها براي شما جديد خواهند بود. قطعا نکات زيادي پيرامون يادگيري جستجوي گوگل وجود دارد که بايد آن‌ها را در نظر بگيريد.

۱: شناسايي عملکرد جستجو
نخستين گام براي متخصص شدن در زمينه سرچ گوگل را مي‌توان يادگيري عملکرد آن دانست. شما بايد روش کار کردن صفحه سرچ گوگل را بدانيد تا بتوانيد نتايج دلخواه خود را به دست آوريد. مطالب تخصصي زيادي در بلاگ وجود دارند که مي‌توانند آموزش‌هاي لازم را ارائه دهند. همچنين فايل‌هاي ويديويي هم مي‌توانند براي مرور کلي نکات، مناسب باشند.

۲: افزودن پارامترهاي بيشتر در سرچ گوگل
در صورتي که از پارامترهاي اضافي در سرچ گوگل استفاده کنيد، خواهيد ديد که موتور جستجوگر مي‌تواند محتواي دقيق موردنظرتان را پيدا کرده و نمايش دهد. در حقيقت شما مي‌توانيد پارامترهاي ذکرشده را به سادگي و تنها با افزودن يک کلمه يا عبارت در ميان علامت نقل و قول، مشخص کنيد.
فرض کنيد که قصد داريد پيرامون يک مدل خاص از کفش جستجو کنيد، اما فقط مي‌دانيد که از کفش موردنظر در کدام يک از فعاليت‌هاي ورزشي استفاده مي‌شود. بهتر است سرچ خود را به گونه‌اي تنظيم کنيد که حداقل نام فعاليت ورزشي خود را درون نماد مربوطه قرار دهيد تا امکان نمايش نتيجه موردنظر توسط گوگل فراهم شود.

۳: استفاده از تنظيمات پيشرفته جستجو
در جستجوي گوگل با يک گزينه مربوط به جستجوي پيشرفته برخورد خواهيد کرد که به شما اجازه مي‌دهد کنترل بيشتري روي درخواست‌هاي ارائه شده پيدا کنيد. براي استفاده از آن بايد روي نماد چرخ دنده موجود در سمت راست صفحه نتايج جستجو کليک کنيد. سپس گزينه جستجوي پيشرفته (Advanced Search) را انتخاب کنيد.
با استفاده از جستجوي پيشرفته مي‌توانيد به سادگي صفحه‌هاي وب را که فقط با يک زبان خاص در دسترس قرار دارند يا وب سايت‌هاي مربوط به يک حوزه خاص را بيابيد. در حالت کلي با استفاده از بخش جستجوي پيشرفته گوگل مي‌توانيد زندگي را براي خود ساده‌تر کنيد.

۴: موضوع موردنظرتان را براي جستجو، توضيح دهيد
يکي از روش‌هاي جستجو در گوگل را مي‌توان تطبيق اصطلاحات دانست. به عنوان مثال، در صورتي که کفش دوندگي را جستجو مي‌کنيد، گوگل صفحه‌هايي را نمايش مي‌دهد که کلمات دويدن و کفش در آن‌ها وجود دارد. بنابراين در صورتي که نمي‌توانيد يک موضوع را به خاطر آوريد، سعي کنيد آن را با کلماتي که براي توضيح يک موضوع به دوست خود استفاده کنيد، توضيح دهيد. برخي وب سايت‌ها ممکن است از زبان مشابهي همانند توضيحات شما استفاده کنند و بدين ترتيب، گوگل بتوانيد نتيجه موردنظر را نمايش دهد.

۵: توصيف موضوع براي جستجو
هنگامي که موضوعي را در گوگل جستجو کنيد، معمولا برخي موارد خاص مي‌توانند به شما کمک کنند. بايد روي اطلاعاتي که مخصوص جستجوي شما است، تمرکز کنيد. به عنوان مثال، در صورتي که يک پرچم را مشاهده کرديد و نمي‌دانيد متعلق به کدام يک از کشورها است، بايد بخش‌هاي مختلف آن را توصيف کنيد.

۶: جستجو را با روش‌هاي متفاوت انجام دهيد
در صورتي که با يک بار جستجو موفق به پيدا کردن موضوع موردنظرتان نشويد، بايد شرايط مختلف را مورد بررسي قرار دهيد. استفاده از کلمه‌هاي کليدي مترادف مي‌تواند شما را به نتايج گسترده‌اي برساند. به عنوان مثال، اگر عبارت پرچم با پس زمينه آبي و صليب زد را جستجو کرده و به نتيجه‌اي دست پيدا نکرديد، بهتر است عبارت پرچم‌هايي با صليب زرد را هم جستجو کنيد.

۷: حذف نتايج ناخواسته جستجو
گاهي وقت‌ها ممکن است بخواهيد نتايج جستجوي شما در گوگل فاقد عبارت‌هاي خاص باشد، علي‌الخصوص عبارت‌هايي که توهين يا ناراحت‌کننده شناخته مي‌شوند.
در جستجو با علامت منفي (-) به گوگل خواهيد گفت نتايج مربوط به کلمات قبل از منفي را جستجو کند.

۸: بررسي نتايج جستجوي بصري
معمولا مثال‌هاي بصري مي‌توانند شما را سريع‌تر به خواسته‌اي که داريد، برسانند. شما براي جستجو از طريق نتايج بصري مي‌توانيد روي برگه تصاوير يا فايل‌هاي ويديويي کليک کنيد. همچنين مي‌توانيد يک تصوير را از روي دسکتاپ، بکشيد و آن را براي جستجو در گوگل قرار دهيد.
همچنين با استفاده از گوگل لنز مي‌توانيد از دوربين گوشي خود براي شناسايي اشياء در دنياي واقعي استفاده کنيد. برنامه گوگل را در اندرويد و iOS باز کرده و روي نمايه دوربين در نتايج جستجو براي شروع کار ضربه بزنيد. با انجام کار، موفق شده‌ايد يکي از ترفندهاي سرچ گوگل را مورد استفاده قرار دهيد.

۹: اعتبار منبع خود را بررسي کنيد
شما مي‌توانيد به منظور کسب اطلاعات بيشتر پيرامون وب سايت‌هايي که آشنا نيستند از ابزار داخلي جستجوي گوگل استفاده کنيد. هنگام مشاهده نتيجه يک جستجو، کافي‌ست روي سه نقطه عمودي موجود در کنار عنوان کليک کنيد. با انجام اين کار، يک پنل نمايش داده مي‌شود که اطلاعاتي مربوط به علت انتخاب نتيجه موردنظر را نشان خواهد داد. با انجام اين کار مي‌توانيد با پارامترهاي گوگل پيرامون نمايش نتايج جستجوها آشنا خواهيد شد.

۱۰: مديريت تاريخچه جستجو
کاربراني که به صورت منظم از گوگل استفاده مي‌کنند، تمايل دارند نسبت به کنترل داشتن روي تاريخچه جستجوي خود اطمينان داشته باشند. برنامه گوگل داراي يک کليد مخصوص بوده که مي‌تواند کليه تاريخچه جستجو در ۱۵ دقيقه گذشته را حذف کند.
در پنل وب و برنامه (Web & App) مي‌توانيد قابليت حذف خودکار تاريخچه جستجو را فعال‌سازي کنيد. همچنين امکان مشاهده سابقه جستجو به صورت دستي و حذف آن‌ها هم وجود دارد.
24-news.ir/vdciu5ay.t1avu2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز