تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
اعتیاد بلای خانمان سوزی است که جوانان را درگیردام گسترده خود می کند. وقتی میخواهید به عمق فاجعه پی ببرید کافیست سری به پاتوق آنهایی که دردام اعتیاد گرفتارآمده اند بزنید تا متوجه شوید چه نوجوانان وجوانانی درگیر این بلای خانمان سوز هستند.
«کارخوب» ، «حال خوب» ، بازگشت دوباره به زندگی
به گزارش خبر24،وقتی یکی از افراد خانواده گرفتاراعتیاد می شود، خواه ناخواه فقر نیز در پی آن می‌آیدو بنیان خانواده را ازبین می برد. دراین بین افراد زیادی هستند که تمایل به ترک اعتیاد دارند؛ اما با این وجود از پس هزینه‌های کمپ ترک اعتیاد برنمی‌‎آیند.به همین دلیل این افراد قادرنیستند بازگشت دوباره ای به زندگی داشته باشند و هرروزبا دست وپا زدن دراین باتلاق به مرگ نزدیکتر می شوند. اما ورود خیرین به این عرصه می تواند  نجات بخش جوانان زیادی ازدام اعتیاد باشد.

دراین رابطه سعید ملکی یکی ازخیرین مبارزه با اعتیاد در گفتگو با خبرنگار اخبارنوین به اهداف و برنامه های خود درآینده سخن گفت، که درذیل می خوانید.

تصمیم شما برای راه اندازی کمپ ترک اعتیاد ازکجا شروع شد؟ 

وقتی درخیابان های شهر با جوانان درگیر اعتیاد روبرو می شدم با خود فکرکردم چه کمکی می توانم به این قشرازافراد جامعه داشته باشم . ازاین رو با کمک یکی ازدوستا نم بنام سید محسن افتخاریان تصمیم گرفتیم با راه اندازی کمپ خیریه برای ترک اعتیاد اقدام کنیم.

آیا افراد خیردیگری هم به شما کمک می کنند؟

بله ، البته این افراد زیاد نیستند و ما انتظار داریم خیرین بیشتری به کمک ما بیانند تا بتوانیم جوانان را ازدام اعتیاد نجات بدهیم.

درهفته چند نفررا برای ترک به کمپ معرفی می کنید؟

حدود 4 نفرهرهفته وارد کمپ می شوند و پس ازیک دوره 21 روزه ازدام اعتیاد رها می شوند.این افراد کسانی هستند که حتی خانواده های شان ازآنان بی خبر بودند ولی بعد ازپاک شدن به کانون گرم خانواده برمی گردند.

آیا بانوان هم درکمپ حضوردارند؟

بله، ما یک کمپ جدا برای بانوان درنظر گرفتیم که به کمک آقای سید محسن افتخاریان همانند کمپ آقایان به بانوان هم خدمات ارائه می شود.

بعد از ترک اعتیاد این افراد به حال خود رها می شوند یا اینکه شما پیگیر سلامت آنها هستید؟

ما همواره با این افراد ارتباط داریم هم ازطریق خانواده هایشان و هم حضوردرکلاسهای بازیابی و مراقبت.

یکی از دغدغه‌های اصلی معتادان بهبودیافته اشتغال است. آیا پس ازترک اعتیاد شغلی برای شان درنظر گرفته می شود؟

ما دوستان زیادی داریم که اکثر آنها کارآفرین هستند و بعضی ها هم زمانی خودشان دردام اعتیاد گرفتاربودند. که پس ازترک و ورود به عرصه کارو تولید ازوضع مالی خوبی برخوردارند. همین دوستان ازما می خواهند تا افرادی راکه ترک کرده اند جهت کار به مجموعه شان معرفی کنیم. 

در حال حاضرچند نفر معتاد درکمپ های شما در حال ترک هستند؟

درهرکمپ 45 نفر درحال عبور ازدوره اولیه 21 روزه جهت ترک اعتیاد هستند. چون ما فقط به این دوره 21 روزه اکتفا نمی کنیم و تا بهبود و سلامت کامل با این افراد هستیم که دوباره گرفتاراین بلای خانمان سوز نشوند.

 تاکنون چند معتاد به معنای واقعی سلامت کامل خود را به دست آورده اند؟

درمدت شش ماه حدود 100 معتاد پاکی خود را به دست آورده و به آغوش خانواده خود بازگشته اند.

چند درصد بهبود یافتگان بازگشت مجددی به اعتیاد داشتند؟

خوشبختانه کسانی که درکمپ آقایان و بانوان ، زیرنظر مربیان ازدام اعتیاد رها شدند تمایلی به بازگشت به اعتیاد نداشتند. فقط یک مورد مجددا به اعتیاد روی آورد. البته این شخص در درکمپ نبود و پس ازپاکی توسط خانواده به منزل رفته ومتاسفانه دچار لغزش شد.

همکاری افرادی که سلامت خود را به دست آوردند برای تشویق سایرمعتادین به ترک چقدردراین راه موثراست؟

ما به کمک اشخاصی که پاک شده اند، سایرمعتادین را تشویق به حضوردرکمپ وترک اعتیاد می کنیم. که همین امر باعث شده داوطلبین زیادی درخواست ورود به کمپ راداشته باشند.

چه انتظاری ازمسئولین دارید.؟
ازمسئولین انتظار دارم سالنهای مجهزی رادرمناطق مختلف دراختیارما قراردهند تا ما باساماندهی وپوشش معتادین  بتوانیم قدم خیری دراین راه برداریم.

سخن پایانی:

درمرحله اول می خواهم یک تشکر ویژه اردوست و یاورهمیشگی ام، آقای سید محسن افتخاریان که خود ایشان پس ازترک اعتیاد همواره برای ترک معتادین و بازگشت شان به زندگی درکنارمن بوده اند داشنته باشم. و بعد ازتمام افراد و خیرین عزیزی که می توانند در این راه قدم بردارند می خواهم با ما همراه شوند.ورود خیرین به حوزه ترک اعتیاد از ضروریات است، اکثر خانواده‌هایی که سرپرست آن‌ها درگیر اعتیاد شده است با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند که ورود خیرین در این حوزه و همچنین حوزه تجهیز مراکز ترک اعتیاد می‌تواند مشکل گشا باشد. ما اسم این عمل خود را کارخوب وحال خوب گذاشته ایم . که واقعا ترک یک معتاد حال انسان را خوب می کند. و هرچه دراین را قدم برداریم خداوند چندین برابرعوض آن را به ما می دهد.

 
منبع: اخبارنوین / اصغر منصور کاظمی
24-news.ir/vdcjmmea.uqeotzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز