تاریخ انتشارجمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نام نویسی مسکن اولی‌ها از هفته آینده در سامانه وزارت راه و شهرسازی شروع خواهد شد، گفت: زمین ساخت مسکن برای دهک های پایین مجانی است.
اعلام جزئیات ثبت نام مسکن اولی‌ها
به گزارش خبر24،معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار متقاضی مسکن در کشور شناسایی شده اند و اکثر آن‌ها در سامانه وزارت راه و شهرسازی اعتبار سنجی شده اند.

محمودزاده با اشاره به قیمت تمام شده مسکن افزود: با انحصار مخالفیم و البته هر فردی که سازنده مسکن باشد انبوه ساز نیست؛ ما پیمانکاران و تعاونی‌ها را در کشور داریم و به همان نسبتی که در دوره اول مسکن مهر تعاونی‌ها ساختند، مشکلات داشتیم در انبوه سازان هم داشتیم. از پروژه‌هایی که در کشور در حال ساخت داریم حدود ۶۰ درصد سازندگان، انبوه سازان هستند؛ ولی اینکه انحصار وجود داشته باشد و بگوییم یک قیمتی را با انجمن کشوری توافق کنیم طبیعتاً این طور نیست و هر فردی که شرایط بهتری را برای مردم قرار دهد از او استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: به عنوان وزارت راه و شهرسازی می‌توانیم برای خوش آمد سازندگان مبلغ ساخت را بالاتر ببریم، ولی باید در نظر بگیریم افرادی که طرف این طرح ما هستند حتی هزار تومان هم برایشان مهم است؛ در این زمینه دو بحث را مطرح کردیم اول بر اساس فهرست بهاء باشد، یعنی نظام فنی و اجرایی کشور عددی را تعیین کند البته به همراه تعدیل‌های آن و دوم برای اطمینان اعلام کردیم اگر تعدیل پاسخگو نبود مابه التفاوت هم می‌دهیم؛ الآن پیمانکاران بسیار زیادی رتبه بندی شدند و مشغول فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: روزی که مبلغ تعیین شده ساخت را دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بستیم، پیشنهاد انبوه سازان از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود یعنی زمانی که تعدیل‌ها هم اضافه شود متری دو میلیون تومان اضافه‌تر از این مبلغ باید از مردم گرفت.

رستم قاسمی در جریان سفر به استان بوشهر و در بازدید از کریدور جنوب کشور، با اشاره به اینکه برای دهک‌های پایین زمین‌های دولتی پیش‌بینی شده است، اعلام کرد: اصولا در شهر‌های کوچک ۴۰ درصد قیمت مسکن زمین است که مقرر شده در اجرای قانون جهش تولید بدون دریافت پول به مردم واگذار شود.

او افزود: تسهیلات بسیار مناسبی در قانون جهش تولید مسکن که مجلس مصوب و ابلاغ کرده، پیش‌بینی شده است. همچنین خدماتی است که دولت به رایگان در اختیار مردم قرار می‌هد.

قاسمی با اعلام این که سامانه به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: موضوع جهش تولید مسکن متقاضی محور است با توجه به تجربه‌های دریافتی از مسکن مهر و مسکن ملی در مناطقی مسکن احداث خواهد شد که متقاضی واقعی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از ساخت مسکن به احداث واحد‌های مسکونی روستایی تعلق دارد، گفت: تسهیلات بسیار مناسبی برای ساخت مسکن برنامه‌ریزی شده است و تمامی متقاضیان واقعی مسکن حتما در سامانه ثبت نام کنند تا با برنامه ریزی بتوانیم کار را آغاز کنیم.

رستم قاسمی در جریان سفر خود به استان بوشهر و در بازدید از کریدور جنوب کشور، اظهار کرد: از جاده عسلویه در استان بوشهر که بخشی از کریدور جنوب کشور است و برای اقتصاد دریا بسیار مهم و حیاتی است بازدید شد. ۳۹۰ کیلومتر از این کریدور در استان بوشهر است که عمده طول کریدور به طول ۲۷۰ کیلومتر به اتمام رسیده است و باقیمانده کریدور پیشرفت مناسبی دارد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده است این بخش از کریدور نوار ساحلی جنوب کشور طی زمانبندی مناسب به اتمام برسد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به بازدید از روند توسعه بندر کنگان، تصریح کرد: روند توسعه بنادر جنوبی کشور در اولویت است. بر اساس گزارشی که از همکاران استان دریافت کردیم و همچنین اجرای پروژه‌ها شاهد هستیم که پیشرفت پروژه‌ها با حدود یکسال و نیمی که از آغاز آن‌ها می‌گذرد، روند مناسبی دارد.

قاسمی از تخصیص منابع مناسب برای تکمیل بندر کنگان خبر داد و گفت: مقرر شد تا سازمان بنادر و دریانوردی، پیمانکاران و تمامی دست‌اندرکاران اجرای این پروژه به آن سرعت بدهند تا پروژه از سرعت مناسبی برخودار شود و مردم بتوانند از این بندر به خوبی استفاده کنند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص مسکن و اجرای قانون جهش تولید که احداث چهار میلیون واحد مسکونی برای چهار سال را در برنامه قرار داده است، تاکید کرد: احداث چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال کار بزرگی است که با تشکیل اولین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رییس‌جمهور در خصوص آن سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای اجرایی شدن آن انجام شد.

وی ادامه داد: برای آنکه طبق زمانبندی به انجام کار برسیم و با توجه به اینکه ساخت مسکن حداقل به دو سال زمان نیاز دارد، نیاز است تا دوم میلیون واحد مسکونی آغاز شود.

قاسمی گفت: برای استان بوشهر هیچ محدودیتی وجود ندارد. به تمامی جوانان بوشهری و افرادی که در بوشهر صاحب خانه نشدند توصیه می‌کنم تا حتماً در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام کنند.

نحوه دریافت زمین رایگان
وی با اشاره به اینکه برای دهک‌های پایین زمین‌های دولتی پیش‌بینی شده است، اعلام کرد: اصولاً در شهر‌های کوچک ۴۰ درصد قیمت مسکن زمین است که مقرر شده در اجرای قانون جهش تولید بدون دریافت پول به مردم واگذار شود. تسهیلات بسیار مناسبی در قانون جهش تولید مسکن که مجلس مصوب و ابلاغ کرده، پیش‌بینی شده است. همچنین خدماتی است که دولت به رایگان در اختیار مردم قرار می‌هد.

قاسمی با اعلام این مطلب که سامانه به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: موضوع جهش تولید مسکن متقاضی محور است با توجه به تجربه‌های دریافتی از مسکن مهر و مسکن ملی در مناطقی مسکن احداث خواهد شد که متقاضی واقعی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از ساخت مسکن به احداث واحد‌های مسکونی روستایی تعلق دارد، گفت: تسهیلات بسیار مناسبی برای ساخت مسکن برنامه‌ریزی شده است و تمامی متقاضیان واقعی مسکن حتماً در سامانه ثبت نام کنند تا با برنامه ریزی بتوانیم کار را آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص رونق بنادر استان بوشهر اعلام کرد: موضوع دریا محوری و اقتصاد دریا، موضوع بسیار مهمی در کشور است که اولویت دولت سیزدهم است تا در کنار توسعه اقتصاد دریا محوری به توسعه شهر‌ها در کنار دریا اقدام کند.

وی افزود: نگاه دولت سیزدهم به آن است تا اقتصاد دریا تقویت شود. برای دست یافتن به این مهم اولاً شهر‌هایی در کنار دریا احداث و توسعه پیدا می‌کند تا رونق اقتصادی رخ بدهد. ایجاد صنایع و زمینه‌های مختلف خدماتی در کنار شهر‌های بندری از جمله برنامه‌هایی است که در دولت سیزدهم مورد توجه است.
24-news.ir/vdcg7x97.ak9zy4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز