تاریخ انتشارشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو از نزدیک وضعیت در مرزهای تاجیکستان و افغانستان را زیر نظر دارد و آماده است تا در صورت تشدید اوضاع، قاطع‌ترین اقدام را انجام دهد.
هشدار شدید اللحن روسیه به افغانستان
به گزارش خبر24، «ماریا زاخاراوا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی از آمادگی روسیه برای انجام اقدامات قاطع در صورت تشدید وضعیت در مرز تاجیکستان و افغانستان خبر داد.

وی گفت: در صورت لزوم، قاطع ترین اقدامات مطابق با اصول هم پیمانی روسیه و تاجیکستان و مشارکت استراتژیک انجام می شود که روسیه بارها در مورد آن صحبت کرده است.

زاخاراوا افزود: وضعیت در افغانستان و در مرز این کشور با تاجیکستان در کانون توجه ما قرار دارد. بین مسکو و دوشنبه، به ویژه نهادهای دفاعی، خدمات مرزبانی و البته نمایندگی های دیپلماتیک ارتباطات فشرده ای وجود دارد.

وی افزود: ما همکاری خود را در زمینه تقویت توان رزمی تاجیکستان و خدمات مرزی آن با در نظر گرفتن همه نیاز های عملیاتی ادامه می دهیم. پایگاه ۲۰۱ روسیه واقع در خاک تاجیکستان مجهز به تمام ابزارهای لازم برای کمک به دولت تاجیکستان در صورت تشدید اوضاع می باشد.

به گفته زاخاراوا، روسیه بر این موضوع که طالبان بر اجرای تعهدات خود از جمله در مورد عدم تهدید کشورهای ثالث و در درجه اول کشورهای همسایه افغانستان، تمام تلاش خود را انجام خواهد داد، اعتماد دارد.

وی افزود: همچنان از تماس های خود با طالبان برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان که دربردارنده منافع همه نیروهای قومی - سیاسی و مذهبی و همچنین اجرای سیاست مسئولانه در قبال بازیکنان خارجی و جمعیت غیر نظامی این کشور، استفاده می کنیم.

در همین حال، «ضمیر کابلوف»، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان در جمع خبرنگاران گفته بود که وضعیت در مرز افغانستان و تاجیکستان آرام و هیچ تنشی وجود ندارد.
24-news.ir/vdciwpav.t1aup2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز