تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
اجاره‌بهای خانه در تابستان امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۴.۷ درصد افزایش یافته است و خانوار‌هایی که اجاره خانه خود را تمدید کرده‌اند حدود ۴۶.۹ درصد افزایش هزینه داشته‌اند.
اجاره خانه ها چقدر بالا رفت؟
به گزارش خبر24، درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان ١۴٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢۴,٧ درصد است که نسبت به فصل بهار ١۴٠٠ (٢٩.١ درصد)، ۴.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

در برآورد شاخص قیمت مصرف‌کننده، یکی از بخش‌های مهم بخش مسکن است؛ که شامل زیر بخش‌های «اجاره بهای واحد‌های مسکونی» و «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و…) است.

در فصل تابستان ١۴٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢۴۴,١ رسید که نسبت به فصل قبل ٨.٠ درصد افزایش داشته است.

کمترین و بیشترین تورم اجاره در استان‌ها
در این فصل استان لرستان با ٢٧.۵ درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ٢.۵ درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره‌بها در فصل تابستان ١۴٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢۴.٧ درصد است که نسبت به فصل بهار ١۴٠٠ (٢٩.١ درصد)، ۴.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ۴١.٨ درصد مربوط به استان لرستان و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ١٣.١ درصد مربوط به استان خراسان رضوی است.

به عبارتی در فصل تابستان١۴٠٠ خانوار‌های استان لرستان به طور متوسط ١٧.٢ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های استان خراسان رضوی بطور متوسط ١١.۵ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١۴٠٠ برابر ٢٧,۶ درصد است؛ که استان کرمانشاه با ٣٧.۵ درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان با ١٣.٢ درصد کمترین نرخ تورم را داشته‌اند.

همچنین در فصل تابستان ١۴٠٠متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای کل خانوار‌هایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، برابر با ۴۶,٩ درصد بوده است.
24-news.ir/vdcfvmdc.w6dx1agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز