تاریخ انتشارشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
بازرگانی پتروشیمی تنها بنگاه اقتصادی ایرانی در میان مجتمع‌های پتروشیمی کشور است که توانسته برای نخستین بار در دعاوی مطرح‌شده در محاکم خارجی بر شرکت هیزل، غلبه کند.
غلبه بازرگانی پتروشیمی ایران بر شرکت اماراتی
به گزارش خبر24، بازرگانی پتروشیمی از پیروزی تاریخی این بنگاه اقتصادی ایرانی در دادگاه عالی امارات و استیفای حقوق آن به معادل ارزش حدودی ۳۵۰میلیون دلار خبر داد.

این شرکت با اشاره به جزئیات این دستاورد مهم اظهار کرد: سرانجام پس از گذشت ماه‌ها کارزار نفس‌گیر حقوقی، حکم صادرشده در دعوای حقوقی شرکت بازرگانی پتروشیمی (PCC) علیه شرکت «هیزل»، به تایید نهایی دیوان عالی دبی در امارات متحده عربی رسید. رای دادگاه بدوی در پرونده مذکور در ماه آگوست ۲۰۲۰ میلادی (مرداد ماه ۱۳۹۹) صادر شده است. بر اساس این رای، شرکت هیزل به پرداخت حدود ۷۸۰میلیون درهم به‌عنوان اصل بدهی به علاوه خسارات با ارزش اقتصادی بالغ بر ۲/ ۱میلیارد درهم در حق شرکت PCC محکوم شد.

با توجه به معادل حدود ۳۵۰میلیون دلاری این رای قطعی به نفع ایران می‌توان گفت تقریبا نزدیک به نیمی از جریمه پرونده کرسنت برآورد می‌شود که به نفع ایران رای صادر شده است. این حکم در ۲۷ ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی (بهمن ماه ۱۳۹۹) در دادگاه تجدیدنظر (استیناف) دبی تایید شد و سرانجام در تاریخ ۲۶سپتامبر ۲۰۲۱ (مهرماه ۱۴۰۰) در شعبه دیوان عالی دبی، مورد تایید نهایی قرار گرفت. یادآور می شود شرکت هیزل در این دعوی از موسسات حقوقی نامداری مثل شعبه موسسه حقوقی بیکر و مکنزی و وکلای مشهور آن در کشور امارات بهره گرفته بود. شرکت PCC تنها بنگاه اقتصادی ایرانی در میان مجتمع‌های پتروشیمی کشور است که توانسته برای نخستین بار در دعاوی مطرح‌شده در محاکم خارجی بر شرکت هیزل، غلبه و حقانیت خود را در مراحل مختلف دادرسی ثابت کند.
24-news.ir/vdciq5av.t1auz2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز