تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
پس از عدم پذیرش نتیجه انتخابات عراق از سوی برخی از احزاب این کشور، منابع عراقی گزارش دادند که در بخش‌هایی از خاک این کشور تجمعاتی اعتراضی در رد نتیجه انتخابات برگزار شده است.
تجمعات اعتراضی در عراق در رد نتیجه انتخابات
به گزارش خبر24، منابع عراقی، از برگزاری تجمعاتی اعتراضی در رد نتیجه انتخابات این کشور خبر دادند.

پایگاه خبری شبکه «العهد» گزارش داد که در رد نتیجه انتخابات، در شهرستان «خالص» از توابع استان دیالی (شرق عراق) تظاهرات برپا شده است.

العهد در ادامه نوشت که تظاهرات‌کنندگان معترض به نتیجه انتخابات جاده مواصلاتی کرکوک به بغداد را نیز بسته‌اند.

این تظاهرات پس از آن برگزار شد که برخی از احزاب عراقی از جمله ائتلاف الفتح، حزب اسلامی و حزب اتحادیه میهنی عراق به نتایج انتخابات اعتراض کردند.

«هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح عراق، امروز در بیانیه‌ای، اعلام کرد: «به هر قیمتی که شده، ما این نتایج ساختگی را نمی‌پذیریم و از آرای نامزدهای خود و رأی‌دهندگانمان با تمام قدرت دفاع خواهیم کرد».

بیانیه رئیس ائتلاف الفتح عراق پس از آن صادر شد که چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی  در بیانیه‌ای به کمیساریای عالی انتخابات عراق اعتراض کردند.

در بیانیه احزاب مذکور آمده بود: «در راستای پافشاری چارچوب هماهنگ‌کننده بر درستی روند دموکراتیک و تحقق الزامات انتخابات زودهنگام که مرجعیت دینی خواستار آن شد و تأکید کرد که باید آزاد، امن و منصفانه باشد و از سوی دیگر در راستای پشت‌ سر گذاشتن شبهات و مشکلات بزرگی که در انتخابات سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و به یک بن‌بستی سیاسی انجامید و در نتیجه با وقوع رویدادهای تأسف‌باری در سال ۲۰۱۹ پایان یافت و همچنین به منظور حمایت از روند دموکراتیک و بی‌طرفی در انتخابات، ما تمام نکات فنی را به کمیساریای انتخابات ارائه کردیم».

در ادامه عنوان شد: «کمیساریا متعهد شد که تمام مشکلات را با گام‌هایی عملی مرتفع کند؛‌ اما این نهاد به تمام آن اقدامات قانونی که اعلام کرده بود، پایبند نبود. بر این اساس، ما اعتراض خود را به نتایج و عدم قبول آن را اعلام می‌کنیم و برای جلوگیری از دستکاری در آرای رأی‌دهندگان اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد».

چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی شامل ائتلاف «الفتح»، «دوله القانون»، «عصائب اهل الحق» به اضافه «کتائب حزب‌الله»‌ و دیگر جریان‌های شیعی است.

رسانه‌های عراقی روز گذشته خبر دادند که احزاب اسلام‌گرای این کشور در انتخابات زودهنگام عراق بر احزاب‌ غرب‌گرا پیروز شده‌اند.
24-news.ir/vdci3qav.t1auq2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز