تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۲
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «فایننشال تایمز» گفت وی فوراً نیاز دارد که با وزیر امور خارجه ایران برای بحث در خصوص پیشنهادات به منظور تقویت برنامه نظارت «شکننده» این نهاد در ایران، دیدار و گفت‌وگو کند.
گروسی خواستار دیدار با وزیر خارجه ایران شد
به گزارش خبر24، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» گفت وی فوراً نیاز دارد که با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای بحث در خصوص آنچه پیشنهادات به منظور تقویت برنامه نظارت «شکننده» این نهاد در ایران خواند، دیدار و گفت‌وگو کند.

گروسی گفت: من هنوز نتوانسته‌ام با وزیر خارجه [جدید] ایران صحبت کنم. باید در سطح سیاسی این تماس را داشته باشم. این امر ضروری است. بدون آن، ما نمی‌توانیم یکدیگر را درک کنیم.

به نوشته فایننشال تایمز، وی در شرایطی که مذاکرات برای احیای برجام متوقف شده، کفت که اقدامات «موقتی» برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر «کامل» نیست.

گروسی همچنین به‌رغم تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در گزارش‌های متعدد ارائه شده از سوی نهاد تحت نظارت وی، گفت ایران چند ماه با داشتن مواد کافی برای سلاح اتمی فاصله دارد، اما افزود که فکر نمی‌کند تهران به دنبال آن باشد.

وی با این ادعا که زمان به اصطلاح گریز هسته‌ای به طور مداوم در حال کاهش است زیرا ایران اورانیوم بیشتری با سانتریفیوژهای کارآمدتری غنی می‌کند، افزود خواستار آن است که دوربین‌های فعال در مجتمع تسا کرج مجدد نصب شوند.

مدیرکل آژانس اتمی در ادامه، ضمن مهم خواندن این مجتمع که به ادعای وی داده‌های آن برای بازسازی سابقه فعالیت‌های ایران ضروری است، گفت: این مسئله در خصوص کرج وجود دارد و من روی آن کار می‌کنم. (اقدامات) موقت ما  به طور جدی تحت تأثیر قرار گرفته بنابراین کامل نیست. اما بی‌ارزش هم نیست.

طبق این گزارش، مقام‌های غربی امیدوارند مذاکرات وین ماه آینده و پیش از نشست فصلی بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازسرگرفته شود.

گروسی که پس از دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل روز دوشنبه با فایننشال تایمز مصاحبه می‌کرد، در خصوص مذاکرات خود با دیپلمات ارشد آمریکا گفت: ما هر دو می‌خواهیم این کار (ازسرگیری مذاکرات وین) انجام شود و در حال حاضر قطعی و مشخص نیست که انجام شود.

مدیرکل آژانس گفت تهران به او اعلام کرده که می‌تواند با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ملاقات کند، اما مدعی شد آن‌ها در حال اتلاف وقت هستند.
24-news.ir/vdch-zn6.23nzidftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز