تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
رئیس شورای شهر تهران توضیحاتی درباره معضل ترافیک و آلودگی هوا، کمبود واگن‌های مترو، تعداد اتوبوس‌های مورد نیاز پایتخت، کرونا، مازوت‌سوزی، ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی و طرح ترافیک ارائه داد.
چمران: ۸ سال هیچ واگنی به مترو ندادند
به گزارش خبر24، درباره موضوعات مختلف در شهر تهران از جمله معضل ترافیک و آلودگی هوا، کمبود واگن‌های مترو، تعداد اتوبوس‌های مورد نیاز پایتخت، کرونا، مازوت‌سوزی، ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی و طرح ترافیک با مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است.

حتما باید برای رفع آلودگی هوا و ترافیک کارهای علمی و اساسی انجام داد
هوای تهران طی هفته‌های اخیر همزمان با سردترشدن هوا و پدیده اینورژن آلوده‌تر شده و غلظت ذرات معلق افزایش یافته است. رفع این معضل از دغدغه‌های اصلی شهروندان تهران است. شورای شهر چه برنامه‌ای در این راستا دارد؟

ترافیک و‌آلودگی هوا با هم در ارتباط هستند و منشأ آنها یکی است. ترافیک و آلودگی هوا از معضلات مهم پایتخت و بسیاری از کلانشهرهای کشور محسوب می‌شود و همانطور که حضرت آقا فرموده‌اند باید کارهای عملی و اساسی برای رفع این مشکل انجام داد. به هر حال نمی‌توان تصمیمات یک روزه و دو روزه برای این مشکل چندین ساله گرفت. بسیاری از مواقع به این موضوع پرداخته شده ولی متأسفانه در کشور به سرانجام نرسیده است و اکنون یکی از معضلات اصلی کشور مسأله ترافیک و آلودگی هوا است و حتما باید برای رفع آن کارهای علمی و اساسی انجام داد.

بیشترین دلیل ایجاد آلودگی هوا و ترافیک تهران چیست؟
بر اساس مطالعات و بررسی‌هایی که انجام گرفته بیشترین دلیل ایجاد آلودگی هوا و ترافیک در پایتخت موضوع استفاده از خودروهای شخصی است به طوری که بر اساس آمار موجود 80 درصد از آلودگی هوا ناشی از خودروهای شخصی است که البته اتوبوس‌ها به عنوان بخشی از ناوگان حمل و نقل عمومی و کامیون‌ها به ویژه حرکت آنها در شب نقش زیادی در ایجاد آلودگی هوا دارد.

گوگرد ناشی از گازوئیل کامیون‌ها
در حال حاضر کامیون‌ها سوخت گازوئیلی دارند و به عبارتی گوگرد ناشی از این خودروها به 5 هزار PPM هم می‌رسد در حالی که در اروپا استاندارد این موضوع 50 PPM است و این موضوع حکایت از این دارد که گوگرد ناشی از گازوئیل چقدر در بروز آلودگی هوا مؤثر است از طرفی موتورسیکلت‌های موجود نقش زیادی در آلودگی دارند به عبارتی کاربراتوری بودن آنها سبب ایجاد آلایندگی هوا می‌شود و اگر بتوانیم موتورسیکلت‌های کاربراتوری را با برقی تعویض کنیم نه تنها برای شهروندان بلکه برای شهر هم مفید است.
 
لزوم توسعه بهترین مدل حمل و نقل
راهکار اصلی مقابله با ترافیک همیشه توسعه حمل و نقل عمومی بیان شده آیا برنامه‌های مدیریت شهری در این راستا محقق خواهد شد و چقدر کمبود واگن مترو در تهران داریم و واگن‌های جدید چه زمانی به تهران می‌رسد؟

در مورد آلودگی ناشی از خودروهای شخصی هم باید توجه داشت که کشورهای بزرگ دنیا به سمت توسعه حمل و نقل عمومی پیش رفته‌اند و ما هم باید قطعا در همین سمت و سو باشیم چرا که در حال حاضر بهترین مد حمل و نقل که انبوه‌بر است و آلایندگی هم ایجاد نمی‌کند و سبب کاهش ترافیک هم می‌شود مترو است.

در تهران فقط هزار واگن مترو کم داریم
اکنون در تهران فقط هزار واگن مترو کم داریم که برای افزوده شدن این تعداد واگن‌ها به مترو پایتخت دو سال زمان نیاز است یعنی به عبارتی اگر اعتبار و پول هم اکنون آماده باشد و آن را بخرند و بخشی هم در کشور مونتاژ کنند دو سال طول می‌کشد وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شود.

8 سال است که هیچ واگنی به مترو تهران افزوده نشده است/تعامل خوب دولت با مدیریت شهری
متأسفانه 8 سال است که هیچ واگنی به مترو تهران افزوده نشده و تعداد اندکی هم که اعلام کردند به این ناوگان اضافه شده مربوط به دوره‌های قبل بوده که تهیه و خرید آن صورت گرفته است اکنون ما در تلاش هستیم که با همکاری هیأت دولت و وزیر کشور چرخه حمل و نقل بر مدار مطلوب قرار گیرد شهردار تهران برنامه‌ریزی‌ها را انجام داده و جلسات آن با دولت در حال انجام است و ما خواهش می‌کنیم و پیگیر هستیم که این رویه ادامه یابد تا حداقل دو سال دیگر این واگن‌ها به مجموعه مترو افزوده شود.

تهران به 9 هزار اتوبوس نیاز دارد
شهروندان از کمبود اتوبوس در تهران گلایه‌مند هستند چقدر اتوبوس کمبود داریم و اقدامات عاجل جهت رفع این مشکل چیست؟

ببینید قضیه در مورد اتوبوس‌ها کمی با مترو متفاوت است و باید سریع و شدید وارد موضوع تأمین اتوبوس شد شورای قبلی اقداماتی را آغاز کرده بود که نیاز به تکمیل شدن و انعقاد قرارداد داشت که خوشبختانه با قرارداد جدیدی که صورت گرفت 400 تا 500 اتوبوس به زودی به اتوبوسرانی تهران اضافه می‌شوند و در هفته‌های گذشته 110 مورد آنها مورد رونمایی قرار گرفت دو هزار اتوبوس هم قرار است تعمیر شود و اگر همه این اقدامات صورت گیرد تازه به 5 سال قبل باز می‌گردیم که تهران حدود 6500 مورد اتوبوس داشت البته اکنون این رقم به حدود 2500 مورد رسیده است. از طرفی تهران به 9 هزار اتوبوس نیاز دارد تا وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی بهتر شود و ما این رویه را پیگیر هستیم. به هر حال باید به این نکته توجه داشت که نمی توان به سرعت این موضوع را کنترل کرد ولی با اقدامات فرهنگی می‌توان بخشی از مشکلات را کاست.همچنین ساعات ورود و خروج را می‌توان به مترو تنظیم کرد که این کار با برنامه‌هایی مانند شناور شدن ساعات ادارات و همکاری استانداری قابل اجرا خواهد بود.

به هر حال اکنون هنوز کرونا وجود دارد و وقتی که کرونا است مردم نمی‌توانند با همه ظرفیت از مترو و اتوبوس استفاده کنند از طرفی مسافران مترو با شیوع کرونا به یک سوم حجم معمول رسید و الان هر چند که این میزان افزایش یافته ولی به آمار قبل از کرونا نرسیده و بسیاری از شهروندان همچنان ترجیح می‌دهند علیرغم شیوع کرونا از خودروی شخصی استفاده کنند و زمانی که با خودروی شخصی به خیابان می‌آیند ترافیک ایجاد می‌شود و آلودگی هوا هم بیشتر خواهد شد و همه این مسائل دست به دست هم داده و شرایط ترافیک و آلودگی را ایجاد کرده است. ما همه زمان و نیروی‌مان را بر موضوع حمل و نقل عمومی گذاشته‌ایم و پروژه‌های ترافیکی نسبت به سایر پروژه‌ها در شهر تهران مانند پروژه‌های عمرانی در ارجعیت قرار گرفته است.

گزارش مازوت سوزی در تهران نداریم
بر اساس آنچه اعلام شده در تهران و نیروگاه‌های اطراف آن ممنوعیت استفاده از مازوت وجود دارد ولی در مورد شهرهای دیگر اطلاع دقیقی نداریم به هر حال تهران شرایط اقلیمی و جغرافیایی متفاوتی داشته و به دلیل شرایط آب و هوای آن استفاده از مازوت ممنوع است ما هم این قضیه را با همکاری سازمان محیط زیست رصد می‌کنیم البته ناگفته نماند که فقط نیروگاه‌ها نیستند که ممکن است از مازوت استفاده کنند بلکه کارخانه‌های آسفالت‌پزی هم ممکن است مازوت‌سوزی در آن هم انجام گیرد.
24-news.ir/vdchzzn6.23nkkdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز