تاریخ انتشارسه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵
ناسا و آزمایشگاه ملی آیداهو، وابسته به وزارت انرژی ایالات متحده برای دریافت پیشنهاد در راستای راه‌اندازی نیروگاه اتمی بر روی کره ماه فراخوان داده‌اند.
فراخوان ناسا برای احداث نیروگاه در ماه
به گزارش خبر24،اداره ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) به دنبال دستیابی به راهی برای احداث نیروگاه اتمی بر روی سطح کره ماه است.
ناسا و آزمایشگاه ملی آیداهو، وابسته به وزارت انرژی ایالات متحده برای دریافت پیشنهاد در راستای راه‌اندازی نیروگاه اتمی بر روی کره ماه فراخوان داده‌اند. دانشمندان ناسا امیدوارند تا بتوانند برای ماموریت‌ها در کره ماه تا پایان دهه کنونی به منبع انرژی مستقل از انرژی خورشیدی دست پیدا کنند.
به گفته آن‌ها دستیابی به سیستم انرژی نیرومند و قابل اتکا بر روی کره ماه «گام بعدی بشر در مسیر اکتشاف فضا» محسوب می‌شود.

حضور پایدار بشر بر روی کره ماه در نهایت می‌تواند زمینه‌ساز سفر به مریخ باشد. به گفته دانشمندان ناسا انتخاب انرژی هسته‌ای به این دلیل صورت گرفته است که نیروگاه اتمی فارغ از شرایط محیطی بر روی سطح کره ماه یا سیاره مریخ می‌تواند انرژی غنی و پایدار را تامین کند.
بنا به برنامه‌ریزی‌های ناسا قرار است راکتور هسته‌ای برای احداث نیروگاه بر روی سطح کره ماه بر روی زمین ساخته شود و سپس به ماه انتقال پیدا کند.

در طرح‌های پیشنهادی به ناسا باید فعالیت راکتور با سوخت اورانیوم، سامانه‌ای برای تبدیل انرژی هسته‌ای به نیروی قابل استفاده، سامانه کنترل حرارت برای خنک نگه داشتن راکتور و سامانه توزیع برق ۴۰ کیلووات به بالا به مدت ۱۰ سال در شرایط محیطی کره ماه پیش‌بینی شده باشد.
آزمایشگاه ملی آیداهو سابقه همکاری با ناسا در طرح‌های دیگری را دارد. یکی از آخرین همکاری‌های این آزمایشگاه با اداره ملی هوانوردی و فضا در آمریکا در جریان طراحی کاوشگر «پشتکار» بود. این کاوشگر حدود ۹ ماه پیش بر روی سیاره مریخ فرود آمد.
24-news.ir/vdcgyt97.ak9tx4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز