تاریخ انتشارچهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
«فایننشال تایمز»، در گزارشی به بررسی بودجه هنگفت نظامی عربستان و آسیب پذیری‌های دفاعی این کشور پرداخته است.
افزایش آسیب پذیری دفاعی عربستان
به گزارش خبر24، عربستان به عنوان کشوری که یکی از بالاترین بودجه نظامی در جهان را دارد، همچنان از این بُعد از آسیب پذیری قابل توجهی رنج می‌برد.

«فایننشال تایمز» در گزارشی به موضوع بخش دفاعی عربستان پرداخته و نوشت که این کشور سالانه ۵۷ میلیارد دلار صرف هزینه‌های نظامی می‌کند که یکی از بزرگ‌ترین بودجه‌های جهان است.

براساس اعلام موسسه «تحقیقات صلح بین المللی استکهلم»، عربستان تنها در سال گذشته، ۵۷ میلیارد دلار برای حفاظت از خود هزینه کرد.

بودجه نظامی عربستانِ در حال جنگ علیه یمن، در حالی افزایش می‌یابد که تاسیسات نفتی و دیگر زیرساخت‌های آن در معرض حملات پهپادی و موشکی نیروهای یمنی قرار دارند.

این در حالی است که عربستان در این جنگ از حمایت تسلیحاتی آمریکا به عنوان بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی خود برخوردار است.

یک مقام نظامی عربستان، با اشاره به حمله موشکی سال ۲۰۱۹ به تاسیسات نفتی این کشور که دو سایت نفتی عربستان را به صورت موقت از کار انداخت و ۵ درصد تولید جهانی نفت را متوقف کرد، اولویت برنامه‌های دفاعی این کشور را سامانه دفاعی و پهپادی اعلام کرد.

مقام‌های دفاعی عربستان، افزایش بودجه نظامی این کشور را با تلاش برای خودکفایی و تقویت سیستم‌های دفاعی داخلی توجیه می‌کنند و در همین چارچوب، در بخش‌های مختلف هوانوردی و سامانه‌های دفاعی و موشکی ارتباط‌های نزدیکی با صنعت تسلیحاتی آمریکا برقرار می‌کنند.

اما یک تحلیلگر ارشد در این رابطه به نکته جالبی اشاره می‎کند؛ از آن جا که عربستان بازار بزرگی برای صنعت تسلیحاتی در جهان است، عبور از آن برای کشورها و شرکت‌های زیادی غیرقابل تصور است.
24-news.ir/vdcfmjdc.w6djeagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز