تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
شرایط ناپایدار قزاقستان که نتیجه نفوذ جریانات خارج از این کشور با اغراض و اهداف سیاسی است، این سئوال را در اذهان متبادر می کند که علت تأکید بر اعتراض در ایران همزمان با وقوع جنگ داخلی در قزاقستان چیست؟
سنخیت تأکید بر اعتراض در ایران و حوادث قزاقستان چیست؟
تحرّک "بریگاد قزاق" در ایران! / پیشنهاد تکرار اقدام نابجای روحانی به رئیسیعلی باقری، از فعالان اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا اظهار کرده است: اعتراضات یک موضوع طبیعی است و چون ناشی از شرایط واقعی است که مردم با آن زیست می‌کنند، نباید نگاه توطئه‌ آمیز به آن داشته باشیم. البته در همه دنیا و حتی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته این شرایط مستعد است و از اعتراضات اجتماعی بهره‌برداری‌های سیاسی صورت می‌گیرد. بنابراین، اعتراضات اجتماعی در نسل جدید به سرعت رنگ و بوی سیاسی و امنیتی به خودش می‌گیرد.

او می‌افزاید: همه اعم از معترضان و حکمرانان در کشور باید تلاش کرده و به تطبیق نوع نگاه کمک کنند اینکه ما به سرعت، به اعتراضات سیاسی، رنگ و بوی سیاسی و امنیتی ندهیم و در همان بطن خود به آن نگاه کرده و تعامل داشته باشیم،  معترضان هنجارهای قانونی را رعایت کنند و حاکمان اصل اعتراضات را به رسمیت بشناسند، زمینه شکل‌گیری آن فراهم شود و از سیاسی و امنیتی کردن آن خودداری شود آن وقت به یک شرایط ایده آل در زمینه برگزاری تجمعات رسیدیم. اما علیرغم اینکه در سال‌های گذشته گام‌هایی را به سمت شرایط ایده‌آل برداشتیم، اما همچنان برای رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله زیادی داریم.

باقری در اظهارات خود همچنین با اشاره به بحث چرایی جا نیافتادن مسئله اعتراضات قانونی و مسالمت‌آمیز گفته است:‌ ما، هم از طرف معترضین و هم از طرف مقابل که با معترضین مواجه است، مشکل داریم. البته من مشکل را از طرف مقابل می‌دانم. یعنی بخش‌هایی از حاکمیت نسبت به این اعتراضات رویکرد قانونی و مدافع‌جویانه ندارند یا در این مورد احساس نمی‌کنند که وظیفه‌ای دارند یا به گردنشان حق شهروندی دارد. حق شهروندی فقط تامین آب و نان مردم نیست. یکی از حقوق مسلم شهروندی که قوانین هم آن را به رسمیت شناخته، حق اعتراض نسبت به هر چیزی است که برای آن‌ها وجود دارد.

او تصریح می‌کند: اعتراضات زنجیره‌ای معلمان نمونه موفق تجمعات اعتراضی است و در طرف مقابل برخی مسئولان به دنبال این هستند که تجمعات اعتراضی را بدنام کرده و مشکلاتی برای آنها به وجود بیاورند تا بساط آن را جمع کنند.

این فعال اصلاح‌طلب در بخش پایانی اظهارات خود نیز گفته است: بیش از هر موضوعی، تجمعات قانونی در کشور، لنگ یک اراده است. یعنی بیش از اینکه ما در قوانین و مقررات در پی راه حل باشیم، باید دنبال اراده‌ای بود که حل این موضوع پایدار شود. اگر اراده آن که عمدتا به دست حاکمیت است، به وجود بیاید راه‌های اجرای آن دم دست است. اراده حاکمیت باید این باشد که اصل اعتراضات را به رسمیت بشناسد و اجازه ندهد نیرویی شکل بگیرد تا تجمع مسالمت آمیز مردم به هم بریزد و مانعی برای آن ایجاد شود.

*در اظهارات فرد اشاره شده به روشنی هویداست که او همزمان بحث جا نیافتادن اعتراضات قانونی و مسالمت‌آمیز را در ایران مورد اشاره قرار داده اما در عین حال تأکید دارد که باید اعتراضات در ایران به راه بیافتد! و این گزاره متناقض که در انتهای آن جنگ داخلی و فتنه قرار دارد، یا از سر جهالت است و یا از سر بدخواهی. مقوله‌ای که ما قضاوت پیرامون آنرا بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم.

 بر اساس نظر برخی محافل تحلیلی، اعضای ستاد جریان سیاسی خاص بیش از ۱۰ سال است که ایجاد "فتنه اقتصادی" را با ابزارهای سیاه‌نمایی، بزرگ‌نمایی از مشکلات و البته منزوی‌سازی تحلیل‌های درست و خدشه‌آوری بر کارآمدی در نظام اسلامی دنبال می‌کنند. رویکردی که طراحانش پس از آبان ۹۸ نیز به این نتیجه رسیده‌اند که این پروژه می‌تواند به نتیجه برسد!

تمام تأکیدات آنها بر بزرگ بودن مشکلات کشور، قهر بودن مردم، ‌ بی‌اعتمادی مردم و لزوم اعتراض مسالمت‌آمیز(!) هم صرفا این هدف را به دنبال می‌کند که مردم را علیه نظام به خیابان‌ها بکشاند و شعله‌ور شدن فتنه اقتصادی و تکرار حوادثی شبیه به قزاقستان را به تماشا بنشیند.

کما اینکه همزمانی اظهارات آنان در تأکید بر قهر بودن مردم با نظام اسلامی و آغاز اعتراض‌ها در ایران با وقوع جنگ داخلی در قزاقستان بایستی برای همه محل تأمل و هشدار باشد.

در اینجا بیان این نکته هم ضروریست که تحلیل‌های مربوط به فتنه اقتصادی هرگز به معنی انسداد مسیر قانونی برای اعتراض مسالمت‌آمیز نیست و وزارت کشور نیز تاکنون مجوزهایی را برای تجمعات معقول ارائه کرده است.

اما رؤیت شرایط حساس کشور و حتی محیط پیرامونی در فرا مرزهای ما، عقلانیت و منطق صحیحی را در نگاه به تجمع و اعتراض طلب می‌کند.

خاصّه اینکه مردم عزیز ایران باید بدانند در موقعیت کنونی کسانی علم اعتراض را برداشته‌اند و بر آن تأکید می‌کنند که اغلب آنها صراحتا با نظام جمهوری اسلامی دچار مشکل هستند، پایان جمهوریت نظام را اعلام کرده‌اند و در فتنه سال ۸۸ نیز جزو "فرماندهان فتنه" بوده‌اند.

گفتنیست تأکید افراد اشاره شده بر موفق بودن تجمعات معلمان و یا تظاهرات سکوت سال ۸۸ در حالی است که اولا این تجمعات مجوز نداشتند و تجمع بدون مجوز یعنی اغتشاش. ثانیا در تجمع منتسب به معلمان در تهران شعار "بیشرف"(!) علیه نیروی انتظامی سر داده شد و ثالثا تظاهرات سکوت سال ۸۸ یکی از خطرناک‌ترین حرکات اغتشاشگران سال ۸۸ بود که می‌توانست منجر به یک رخداد خونبار شود اما به فضل الهی بهانه از دست فرماندهان فتنه ستانده شد.

*بریگاد قزاق نام نیروی نظامی ایران طی عصر قاجار است که نقش مهمی را در تحولات تلخ رضاخانی ایفا کرد. رضاشاه در مقطعی از بریگاد قزاق با عنوان "سربازان امام زمان" یاد کرده بود!

منبع: مشرق
24-news.ir/vdcbgsbw.rhbw8piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز