تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبر24:

دست نورچشمی ها از دلار4200 تومانی قطع شود

یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از اختصاص ارز ترجیحی به نورچشمی های دولت گذشته، تصریح کرد: ضررهای هنگفت ارز4200 تومانی به اقتصاد کشور بر همگان روشن است اما حذف این ارز باید با برنامه ریزی و به شکل تدریجی صورت پذیرد.
دست نورچشمی ها از دلار4200 تومانی قطع شود
خبر24- محمدرضا سبزعلیپور با اشاره به ضررهای هنگفت ارز ترجیحی به چرخه اقتصاد کشور، گفت: فلسفه ابداع ارز ترجیحی از ابتدا هم نامیمون بوده و این ارز هم اشتباه متولد شده و هم نحوه شکل دادن و بهره گیری از آن شیوه ای ناصحیح بوده است .

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل مدون و چگونگی اختصاص ارز ترجیحی به افراد مشخص نیست، اظهار داشت: این ارز که توسط آقای جهانگیری و به نام او هم معروف شد شیوه و دستورالعمل مدونی ندارد. چراکه به عنوان ارز 4200تومانی به نام مردم ولی به کام یک سری افراد خاص شد . یعنی افرادی که صاحب نفوذ بودند ارز دولتی را در اختیار عده ای از دوستان خاص خود قرار می دادند و آنها نیز به جای اینکه ارز را به خرید کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم اختصاص دهند و برای رفاه مردم باشد به دست افراد نورچشمی و دوستان و باندهای خودشان داده و مبادرت به ورود کالاهای غیر اساسی و لوکس نموده و هزاران میلیارد تومان عایدی از قبال این کار دریافت می کردند.

سبزعلی پور ادامه داد: متاسفانه ارزهای ترجیحی که از بیت المال و بانک مرکزی خارج شد بازنگشت و ارقام آن رفم های قابل توجهی بود که بعضا از 12 تا 18 میلیارد دلار – آن زمان – تخمین زده شده و البته میزان این ارقام متناقض است.

این کارشناس حوزه اقتصاد، با بیان اینکه این اعمال ناپسند، باعث شد بدبینی هایی نسبت به این ارز در کشور ایجاد شود، گفت: اگر قرار است  از ارز ترجیحی استفاده کرد باید مطابق قانون و در جای مناسب و حسب نیاز تعریف شده و معیار معین و به نفع کشور و مردم بهره برداری و استفاده کرد تا حیف و ملی در بیت المال صورت نپذیرد، آنهم در زمانی که کشور برای تأمین ارز دچار دشواری است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران، با اشاره به تغییر ماهیت ارز ترجیحی در دولت روحانی و دور شدن آن از اهداف اصلی، یادآور شد: به مرور زمان این ارز شکل و شمایل و ماهیت وجودی خود را از دست داد و به جای اینکه به کالاهای اساسی اختصاص یابد به چیزهای دیگری تعلق یافت که موجبات رانت شد و مردم دیدند که این ارز که برای رفاه و معیشت بود آن گونه که باید در سفره آنها نمود پیدا نمی کند .

وی با بیان اینکه در کل چند نرخی بودن ارز برای اقتصاد کشور تنش زاست، گفت: اینکه ارز در یک کشور یک نرخ دولتی داشته یا یک نرخ جهانگیری و بازاری داشته باشد به اقتصاد و شرایط معیشتی مردم لطمه می زند و درپی آن ثبات اقتصادی و سرمایه گذاری در آن کشور نیز ناممکن خواهد شد.

سبزعلی تصریح کرد: البته تک نرخی شدن ارز و رسیدن به یک قیمت واحد ارزی کار ساده ای نبوده و زمان بر است اما برای ارزهای ارزان قیمت با سوبسید دولتی که برای رفع نیازهای مردم در نظر گرفته می شود بایستی کالاهای خاص باید ترتیبی اتخاذ کرد که ارز در نظر گرفته شده مختص همان کالاها هزینه شود .

وی اضافه کرد: دیر یا زود باید ارز ترجیحی و چند نرخی بودن های ارزی حذف شود و دولت روی یک نرخ ارز واحد متمرکز شود. اما این شکل هم نیست که ارز 4200 تومانی را همان گونه که یک شبه به دنیا آمده، یک شبه هم از صحنه اقتصاد کشور حذف کرد.

دکتر سبزعلی با تأکید بر ضرورت حذف تدریجی ارز 4200 تومانی از عرصه اقتصاد کشور، اظهارداشت: بهرحال این ارز جایگاهی در بین فعالان اقتصادی یافته و بسیاری کالاها بر مبنای نرخ گذاری 4200 تومانی ارزی تبادل می شود. حال اگر به شکل ناگهانی این ارز حذف شود، یک تورم خیلی سنگینی با خود به دنبال می آورد و تورم یاد شده نه تنها روی کالاهای اساسی بلکه با توجه به ایجاد شوک هیجانی و روانی به بازار، روی کالاهای دیگری هم که به ارز 4200 تومانی مربوط نمی شوند نیز اثر منفی و تورمی بالایی خواهد گذاشت و قیمت کالاها چندین برابر گران تر می شوند، لذا اینکار ممکن است تورمی 400 درصدی ایجاد کرده و بهانه این تورم حذف ارز دولتی و مابه تفاوت بسیار بالای قیمت آن با نرخ آزاد ارز خواهد بود .

وی با حمایت از اقدام رئیس جمهور در حذف ارز ترجیحی در ماه های آینده، اضافه کرد: با توجه به شرایط فعلی، ارز 4200 تومانی باید با سیاست و برنامه ریزی حذف گردد و به مرور کالاهایی که مشمول این ارز می شوند را از فهرست اختصاص خارج نمایند یعنی اگر امروز 30 قلم کالا مشمول این ارز هستند، به آرامی ابتدا 10 یا 15 کالا خارج شده و به تدریج و پلکانی مابقی کالاهایی که شامل این ارز می شوند نیز از اخصاص سهم دولتی بیرون بیایند.

سبزعلی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی اجتناب ناپذیر است اما این که نحوه اجرا و زمان آن محل بحث است ، گفت: حذف تدریجی و رفته رفته هم به مردم فشار نمی آورد وهم کالاهایی مثل دارو و گندم و روغن هم که شامل این ارز هستند همچنان وارد شده و به آرامی نرخ شان تعدیل میشود؛ بنابراین ورودی این ارز به تدریج تنگ تر شده و طوری حذف خواهد شد که جو روانی آن باعث نابسامانی بازار نگردد.

وی ادامه داد: معنی ندارد که ارزی به نام مردم و کشور باشد اما همین ارز تنها مختص نورچشمی ها شود! این همه کارخانه که چشم به راه ورود مواد اولیه با نرخ ارز دولت هستند، حتی ارز نیمایی را هم به دست نمی آورند و لذا خط تولیدها خوابیده و تعدیل نیرو صورت می گیر؛ آنوقت عده ای با واردات بی رویه با ارزهای ارزان، سودهای کلان به دست آورده و چرخ های تولید کشور را از کار می اندازند.

سبزعلی با تأکید بر رلزوم کارشناسی دقیق و مطالعه همه جانبه بر ابعاد و جوانب طرح حذف ارز ترجیحی در کمیسیون های مجلس، خاطرنشان کرد: بایستی برنامه صحیحی تدوین و اجرا شود اما لازم است نمایندگان محترم مجلس که موافق یا مخالف حذف ارز ترجیحی هستند، ارزیابی دقیق تری نسبت به ابعاد این اقدام داشته باشند تا تصمیم اتخاذ شده از حانب آنها اقتصاد کشور و معیشت مردم را بهبود دهد.
24-news.ir/vdcexn8v.jh8vzi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز