تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
نخستین نشست پارلمان جدید عراق پس از کش و قوس‌های فراوان، امروز طبق حکم صادره از سوی رئیس‌جمهور برگزار می شود تا طی آن ضمن ادای سوگند نمایندگان جدید، نامزدهای تصدی پست‌های ریاست پارلمان و دو معاون او مشخص شوند.
نخستین نشست پارلمان جدید عراق با تاخیر چندباره
به گزارش خبر24، قرار بود ساعت ۱۱:۰۰ صبح امروز به وقت بغداد، نخستین نشست پارلمان جدید عراق به دستور «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق،برگزار شود که تا لحظه تنظیم این خبر در دو مرحله به مدت نیم ساعت به تاخیر افتاده است و گمانه‌زنی‌هایی در خصوص موکول شدن این نشست به عصر امروز وجود دارد.
«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق ده روز پیش در ابلاغیه‌ای، از نمایندگان جدید پارلمان خواست تا اولین جلسه خود را در نُهم ژانویه ۲۰۲۲ برگزار کنند.
در این ابلاغیه آمده بود که طبق قانون اساسی و بنا به رأی دادگاه فدرال در خصوص تأیید نتیجه انتخابات پارلمانی، اولین جلسه پارلمان باید در نهم ژانویه ۲۰۲۲ (۱۹ دی ماه) برگزار شود. 
رسانه‌های عراقی با انتشار تصاویری از حضور نمایندگان جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف سنی، کرد و شیعی نوشتند که نمایندگان جریان صدر امروز با کفن در ساختمان پارلمان حاضر شدند و گروه‌های سیاسی مختلف پیش از آغاز رسمی نخستین نشست پارلمانی، در حال رایزنی‌ درون فراکسیونی هستند به همین دلیل این نشست بار دیگر به تاخیر افتاد.
 


 
ساعت ۱۱:۳۰ صبح امروز به وقت محلی عراق نیز اعلام شد که این نشست به مدت نیم ساعت دیگر به تاخیر افتاده است. قرار است جلسه امروز پارلمان به ریاست «محمود المشهدانی» از نمایندگان پیروز این دور از انتخابات و رئیس سِنّی پارلمان آغاز شود و  طی آن، نمایندگان جدید سوگند یاد کنند و نامزدهای تصدی پست‌های ریاست پارلمان و دو نائب وی معرفی شوند.
بر این اساس، از صبح امروز، نمایندگان پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر عراق، خود را به ساختمان پارلمان رسانده‌اند تا در این نشست حضور یابند.
نمایندگان فراکسیون حزب دموکرات کردستان نشست خود را به ریاست «هوشیار زیباری» و فراکسیون «دوله القانون» نخستین نشست خود را به ریاست «عطوان العطوانی»  برگزار کردند. در این میان تحالف تصمیم اعلام کرد که از فراکسیون «اصلاح وطن» جدا شده و به صورت یک فراکسیون مستقل در نشست امروز شرکت خواهد کرد.
«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان سابق عراق نیز امروز پیش از آغاز نشست پارلمان با نمایندگان تقدم و عزم رایزنی کرد.
نمایندگان جنبش «امتداد»، برآمده از تظاهرات معترضان اکتبر ۲۰۱۹ نیز پیش از ورود به مجلس در میدان التحریر بغداد تجمعی نمادین برگزار کردند و سپس با خودروهای «توک‌توک» که نماد تظاهرات اکتبر است خود را به ساختمان پارلمان رساندند.
 

 
چارچوب هماهنگی گروه‌های سیاسی شیعی عراق، امروز پس از ‌آن‌که آغاز نشست پارلمان نیم ساعت به تاخیر افتاد، خواستار به تاخیر افتادن مجدد آن و موکول شدن به ساعت ۱۵:۰۰ شد تا رایزنی‌های تکمیلی میان فراکسیون‌های مختلف به منظور دستیابی به توافقات نهایی صورت گیرد.
 

 
بنا بر این گزارش، نمایندگان کُرد نیز امروز با لباس سنتی و محلی کُردی در صحن پارلمان حاضر شدند.


 
یک منبع آگاه در پارلمان عراق تصریح کرد که نشست امروز پارلمان به صورت مشورتی و علنی برگزار می‌شود و موضوع انتخاب رئیس مجلس و دو معاون وی نهایی نخواهد شد.
با این حال منابع رسانه‌ای اعلام کردند که حزب دموکرات کردستان، «شاخوان عبدالله» و جریان صدر «حاکم الزاملی» را به عنوان معاونان رئیس پارلمان نامزد خواهند کرد.
بنا بر قانون اساسی عراق، نخستین جلسه پارلمان به ریاست نماینده‌ای که از نظر سِنی از همه بزرگتر است، برگزار می‌شود. در این جلسه، رئیس و دو معاون وی انتخاب خواهند شد. رئیس پارلمان عراق می‌بایست، رأی اکثریت مطلق پارلمان یعنی رأی بیش از نیمی از اعضای پارلمان را کسب کند به عبارت دیگر برای پارلمان با ۳۲۹ کرسی، دست‌کم ۱۶۵ نفر باید به او رأی مثبت بدهند.

منبع: فارس
24-news.ir/vdchmmn6.23n6idftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز