تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
محمد علی خطیبی، معاون اسبق وزارت نفت

انعقاد قرارداد همکاری با ترکمنستان بازی برد-برد است

معاون اسبق وزارت نفت در گفتگو با خبر24 گفت: بی تردید انعقاد همکاری با ترکمنستان و سایر کشورهای دنیا به افزایش ارتباطات تجاری، اقتصادی و حتی سیاسی کشور منجر می شود.
انعقاد قرارداد همکاری با ترکمنستان بازی برد-برد است
به گزارش خبر24؛ دیدار وزیر امور خارجه ترکمنستان با وزیر نفت ایران خبرهای خوبی در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور با محوریت فعالیت در بخش های انرژی کشور را به دنبال داشت.  همکاری در زمینه های مختلفی مثل پتروشیمی و گاز از جمله مواردی است که دولت ترکمنستان توجه بخصوصی بدان دارد تا در یک قرارداد و همکاری بلند مدت دو کشور از مراودات آتی بهره مند شوند. کارشناس صنعت انرژی دراین باره مزایای همکاری با کشورهای منطقه و توسعه روابط با ترکمنستان را توضیح داده است.
 
 
محمد علی خطیبی کارشناس انرژی و معاون اسبق شرکت ملی نفت در گفت و گو با خبر24 درخصوص رایزنی های به عمل آمده برای توسعه ارتباطات تجاری و بخصوص در زمینه همکاری ها در بخش انرژی گفت: انعقاد قرارداد و همکاری با کشورهای دنیا یک اولویت مهم و بستر لازم برای رسیدن به توسعه وشکوفایی است. در دنیای کنونی نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که برای رشد وتوسعه باید در میان بلوک های مختلف قدرت دنیا قرار گرفت.
 
وی درخصوص حضور در میان بلوک های قدرت اینگونه توضیح داد: واقعیت این است که بدون همکاری با سایر کشورها وعدم عضویت در بلوک بندی ها و گروه هایی که چند کشور برای توسعه روابط اقتصادی، تجاری وسیاسی با هم ایجاد می کنند نمی توان موفق بود. امروز در دنیا بلوک های مختلفی وجود دارد. بلوک ها و سازمان هایی که بسیاری از کشورهای دنیا اعم از آسیایی، آمریکایی، اروپا و آفریقایی در آن عضو هستند. بنابراین برای رشد و توسعه در دنیای امروز باید وارد تیم های قوی شد.
 
 محمد علی خطیبی کارشناس انرژی در این باره خاطر نشان کرد: ورود به گروه ها و سازمان های قوی اقتصادی وسیاسی منجر به تسهیل ارتباطات و گسترش دامنه روابط کشور با کشورهای مختلف دنیا می شود. در چنین وضعیتی حرکت های جمعی منجر به تقویت اقتصاد کشور می شود، از این جهت عضویت ایران در سازمان شانگهای و انعقاد قرارداد همکاری با همه کشورها منجمله کشورهای شمالی ایران مثل ترکمنستان بسیار حائز اهمیت است.
 
کارشناس انرژی در تعریف ورود به سازمان های همکاری منطقه ای و بین المللی به درست ترین تعریف اشاره کرد ودراین باره گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران بعد از نظارت در سازمان شانگهای، اینک به عضو دائم این سازمان تبدیل شده است. با اینکه عضویت دائم در این سازمان و در سایرسازمانهای همکاری بسیار خوب است اما نباید فراموش کنیم که براساس ظرفیت های هر کشور یا سازمانی باید توقع همکاری داشته باشیم.


 
وی دراین باره تصریح کرد: بی تردید انعقاد همکاری با ترکمنستان و سایر کشورهای دنیا به افزایش ارتباطات تجاری، اقتصادی و حتی سیاسی کشور منجر می شود. با توجه به اینکه کشورهای عضو سازمان های مختلف دارای دبیرخانه هستند و برای حل مسائل و توسعه همکاری ها هرازچند گاهی دور هم جمع می شوند تا ارتباطات اقتصادی، سیاسی و تجاری را تسهیل کنند، اما نباید گمان کنیم با عضویت در یک سازمان منطقه ای یا بین المللی تمامی مشکلات کشور حل می شود. چرا که  انتظارات از این سازمان ها باید در حد ظرفیت آن سازمان ها باشد. نه ناامید شویم و گمان کنیم عضویت  دراین سازمان ها تاثیری در توسعه ارتباطات تجاری و سیاسی ما ندارد و نه اینکه گمان کنیم مشکلات کشوربا عضویت در سازمان های منطقه ای و بین المللی حل می شود. باید بدانیم عضویت در سازمانها زمانی برای ما مثمر ثمر می شود که ظرفیت های خود و  کشورهای عضو را درست بشناسیم و از آنها به درستی استفاده کنیم.
 
خطیبی معاون اسبق شرکت ملی نفت در خصوص توسعه همکاری های ایران با دولت ترکمنستان گفت: بی تردید در ارتباطات تجاری و اقتصادی با کشور ترکمنستان به اندازه ظرفیت این کشور باید انتظار داشته باشیم. با توجه به اینکه ترکمنستان صادر کننده گاز است، جغرافیای ایران می تواند یکی از مسیرهای ترانزیت گاز برای ترکمنستان باشد. از این منظر می توان بین دو کشورهمکاریهای خوبی صورت داد.
 
خطیبی در این باره تصریح کرد: ایران در زمینه همکاری با کشور ترکمنستان در واردات انرژی، در خدمات فنی و مهندسی می تواند همکاریهای قابل توجهی داشته باشد. این موارد زمانی می تواند موفق باشد که ارتباطات سیاسی ما با کشورهای مختلف تنظیم شده و بهبود یافته باشد. چرا که یکی از مهمترین اهداف تحریمی ایران توسط آمریکا منزوی کردن ماست.
 
وی در پایان گفت و گو خاطر نشان کرد: هر قرارداد و تفاهم نامه ای که بین ایران با سایر کشورها بسته شود که معنای شکستن انزوای تحریمی را بدهد مطلوب اقتصاد ایران است. بنابراین هر حرکتی که انزوا را بشکند و ما را با کشورهای مختلف مرتبط کند بار فشار تحریمی را برای ما قابل تحمل تر می کند. از این منظر باید از ارتباط با کشورهای شمالی کشور اعم از آذربایجان، قزاقستان و روسیه که دارای ظرفیت بزرگی برای تعاملات اقتصادی است بهره مند شویم. حرکت در این چارچوب می تواند منجر به تعاملات خوبی در رفع نیازهای طرفین شود. یا به عبارت دیگر انعقاد قراردادهای همکاری بین ایران و کشورهای مختلفی مثل ترکمنستان بازی برد – برد است.


انتهای پیام / 
24-news.ir/vdcgtu97.ak97z4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز