تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
پس از جلسات سنگین روز گذشته با اعضای گروه ۱+۴ که در قالب نشست‌های دوجانبه و چندجانبه برگزار شد، علی باقری دقایقی پیش برای ادامه رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک وارد هتل کوبورگ شد.
جلسات فشرده دیپلماتیک باقری در وین آغاز شد
به گزارش خبر24، باقری در نخست جلسه با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار کرد.  کارشناسان جمهوری اسلامی ایران نیز ساعتی پیش برای گفت‌وگو با نمایندگان گروه ۱+۴ در خصوص موضوع رفع تحریم‌ها وارد هتل کوبورگ شده و جلسات در این سطح همچنان ادامه دارد.  نشست‌های امروز در چارچوب هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها جریان دارد و به نظر می‌رسد که گفت‌وگوها به مراحل حساس و سرنوشت سازی رسیده است.

دور اخیر از دوشنبه هفته گذشته (۶ آذر) آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده است. اما شنیده می‌شود که با وجود پیشرفت‌های صورت‌گرفته در گفت‌وگوها، همچنان طرح برخی خواسته‌های زیاده‌خواهانه و حتی بعضا تلاش برای بازگرداندن متن به عقب ادامه دارد و همین مسئله یکی از عوامل کندی گفت‌وگوها بوده است. در این زمینه برخی نکات قابل توجه است:

این درحالیست که طرف مقابل باید در نظر داشته باشد نمی‌تواند از یکسو دائما در رسانه‌ها از «ضرب‌الأجل»، «جدول زمانی» و «زمان محدود» سخن بگوید و از سوی دیگر در میز مذاکره رویکردی دائما متغیر در پیش گرفته و تجدید نظر در پیشرفت‌های حاصل‌شده را طلب کند؛

تلاش برای کش‌دار کردن برخی موضوعات و اعمال فشار از طریق اهرم زمانی، بر موضع مذاکراتی ایران تأثیر نخواهد گذاشت و همانطور که پیش از این هم بارها اشاره شده است، جمهوری اسلامی ایران خطوط قرمز و خواسته‌های اصولی خود را فدا نخواهد کرد؛

ایران با حسن نیت در مذاکرات ظاهر شده است و به دنبال دستیابی به نتیجه است، اما تأکید دارد که این نتیجه نباید چیزی کمتر از توافق سال ۲۰۱۵ نصیب ایران کند و چیزی بیشتر از آن توافق از ایران طلب کند. تلاش طرف مقابل برای دستیابی به توافق «بیشتر در برابر کمتر» قطعا نتیجه‌بخش نخواهد بود.

منبع: ایرنا
 
24-news.ir/vdcao0na.49nao15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز