تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در صورتی که روند فعلی عفونت به سویه اومیکرون کرونا ادامه داشته باشد بیش از نیمی از جمعیت اروپا تا دو ماه آینده درگیر این بیماری خواهد شد.
نیمی از اروپا درگیر اومیکرون
به گزارش خبر24، سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد در صورتی که نرخ فعلی ابتلا به سویه اومیکرون کرونا ادامه داشته باشد  بیش از نیمی از جمعیت اروپا ظرف دو ماه آینده به این بیماری مبتلا می‌شوند.

«هانس کلاج»، مدیر امور منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که سویه اومیکرون دارای یک موج جدید غرب به شرق است که در حال درنوردیدن سراسر اروپا است.

کلاج در جمع خبرنگاران گفت: «با این نرخ [ابتلا]، "موسسه سنجش و ارزیابی سلامت" پیش‌بینی می‌کند بیش از ۵۰ درصد جمعیت منطقه ظرف ۶ تا ۸ هفته آتی به اومیکرون مبتلا خواهند شد.»

منطقه اروپایی تحت نظر سازمان جهانی بهداشت ۵۳ کشور و منطقه که برخی از آنها در آسیای مرکزی واقع شده‌اند را در بر می‌گیرد. کیوج خاطرنشان کرد از میان این کشورها و مناطق، ۵۰ مورد مشاهده سویه اومیکرون را تأیید کرده‌اند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۲۶ کشور گزارش دادند که بیش از یک درصد از جمعیت کشورهایشان، در هر هفته به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و اینکه این منطقه تنها در هفته اول، شاهد بیماری بیش از هفت میلیون نفر بوده است.

مقام سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد «نرخ بی‌سابقه انتقال بیماری» در حال حاضر به معنای آن است که کشورها شاهد افزایش نرخ بستری در بیمارستان‌ها بر اثر کووید-۱۹ هستند. او با وجود این گفت که نرخ مرگ و میر بر اثر اومیکرون کماکان روندی ثابت دارد.

کلاج تأکید کرده موج جدید، «نظام‌های سلامت و نظام‌های ارائه خدمات را در بسیاری از کشورهایی که اومیکرون در آنها به سرعت شیوع پیدا کرده به چالش می‌کشد و این تهدید وجود دارد که ظرفیت‌های بیمارستانی بیش از پیش اشباع شوند.»

او با اشاره به داده‌های جمع‌آوری‌شده طی هفته‌های اخیر گفت که سویه جدید، سرایت‌پذیری بالاتری دارد و به جهت جهش‌هایی که حاصل کرده با سهولت بیشتری وارد سلول‌های بدن انسان می‌شود و می‌تواند حتی کسانی که قبلاً مبتلا یا حتی واکسینه شده‌اند را نیز درگیر کند.

مقام سازمان جهانی بهداشت با وجود این تأکید کرده که واکسن‌های تأیید شده قادر  به ایجاد ایمنی در برابر مرگ و بیماری‌های شدید هستند.

 سازمان جهانی بهداشت  روز ۵ آذر ۱۴۰۰ طی جلسه‌ای در ژنو با انتشار بیانیه‌ای رسما سویه B.۱.۱۵۲۹ را با نام اُمیکرون (Omicron Variant) معرفی کرد و این سویه جدید در رده‌های نگران کننده (Variant of Concern) در کنار سویه‌های آلفا، بتا، دلتا و گاما قرار داد. سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه نیز به تمام کشورهای جهان توصیه کرد تا با افزایش نظارت و بررسی ژنتیکی سویه به درک بهتر سویه جدید کمک کنند.

منبع: فارس
24-news.ir/vdcco4q4.2bq4x8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز