تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
سید رضا صدرالحسینی در گفت و گو با خبر 24:

سعودی ها چاره ای جز از سرگیری روابط با ایران ندارند

کارشناس سیاست خارجی و روابط بین الملل گفـت: سعودی ها شاهد ناکامی تلاش های خود برای ایجاد چالش بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند لذا چاره ای جز بازگشت به از سر گیری روابط با جمهوری اسلامی ایران ندارند
سعودی ها چاره ای جز از سرگیری روابط با ایران ندارند
به گزارش خبر24؛ از سرگیری ارتباط بین دو کشور ایران و عربستان از سال گذشته تا کنون یکی از مهمترین خبرهای منطقه بوده است. کاهش تنش در منطقه با شکل گیری ارتباط وتعامل بهتر کشورهای منطقه از جمله ایران و سعودی به افزایش امنیت و قدرت گیری کشورهای منطقه کمک می کند. آنچه در این بین حائز اهمیت است ناچاری سعودی ها به دلیل سیاست هایی است که در ده سال گذشته با محوریت محمد بن سلمان علیه برخی کشورهای منطقه به کار گرفته اند، سیاست هایی که نه تنها دستاوردی نداشته، بلکه سردرگمی سعودی ها را افزایش داده است. سردرگمی که با از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران به دنبال حل بخشی از بحران هایی هستند که در آن دست و پا می زنند. کارشناس سیاست خارجی و روابط بین الملل چرایی تلاش سعودی ها برای کلید زدن ارتباطات سیاسی و اقتصادی با ایران را تشریح کرده است.
 
 
سید رضا صدرالحسینی کارشناس سیاست خارجی و  روابط بین الملل در گفت و گو با خبر24 به تمایل عربستان سعودی برای از سرگیری ارتباطات و تعاملات بین المللی در بخش های مختلف با جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و عربستان از دهه های گذشته روابط قابل توجهی با هم داشته اند که در برخی مواقع این روابط دچار تنش هایی شده است، لذا از روابط بین دو کشور می توان به عنوان روابطی قدیمی یاد کرد. با آنکه دو کشور مسلمان می توانستند روابط مطلوب و سازنده ای در راستای پیشبرد اهداف توسعه ای مورد نظر جهان اسلام داشته باشند؛ اما آمریکایی ها طرح و برنامه خبیثانه ای برای قطع و عدم همکاری مطلوب دو کشور
پی ریزی کرده بودند.
 
وی در این باره خاطر نشان کرد:  دکترین نیکسون برای کاهش دامنه و ایجادتنش بین دو کشور ایران و عربستان ناظر بر توسعه اختلاف افکنی بین ایران و عربستان بود. آمریکایی ها در تلاش بودند تا این موضوع را محققق کنند، لذا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کلید این موضوع زده شد.
 
صدرالحسینی خاطر نشان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکایی ها دو برنامه و سناریوی مختلف برای ایران و عربستان طراحی کرده بودند. بخش نظامی منطقه بر عهده رژیم پهلوی و بخش اقتصادی منطقه بر عهده آل سعود گذاشته شده بود، به گونه ای که آن زمان هم اختلافات بین دو کشور کاملا محسوس و مشهود بود.
 
کارشناس سیاست خارجی در خصوص رویکردهای سیاست خارجی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اعلام موجودیت و ابراز علاقمندی مسوولین ایران  برای برقراری روابط دوستانه با کشورهای منطقه، اما متاسفانه سعودهای همچنان به صورت مستقیم تحت تاثیر آمریکا دشمنی خود را با جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشتند. آمریکایی ها تلاش کردند تا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان رقیبی برای سعودهای معرفی کنند.
 
وی در ادامه توضیح داد: با حمله و تجاوز حزب بعث عراق به ایران، عربستان مرکز تجمیع نیروهای ضد ایرانی شد. سران سعودی با تشکيل شورای همکاری خلیج فارس تلاش کردند تا با ایجاد اجماع منطقه ای بر علیه جمهوری اسلامی ایران، دشمنی خود را در بخش های مختلفی به نمایش بگذارند. قطع ارتباط سیاسی و همکاری های اقتصادی در طول سال های گذشته که از سوی سعودی ها رقم خورد، مشکلاتی برای سعودی ها ایجاد کرده که بحران یمن بردامنه آن افزوده است.
 
سید رضا صدرالحسینی در این باره خاطر نشان کرد: بی تردید جمهوری اسلامی ایران مایل به این موضوع بود که عراق بتواند در موضوع از سر گیری ارتباط بین ایران و عربستان نقش منجی گری قابل توجهی داشته باشد. هر چند سعودی ها به دلیل تجاوز به یمن امروز درگردابی اسیر شده اند که به علت بی تدبیری و زیاده خواهی در آن دست وپا می زنند.
 
کارشناس مسائل بین الملل در این باره توضیح داد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی
ایران برای ملت های آزادی خواه و استقلال طلب ارزش فوق العاده ای قائل است در موضوع بیرون کشیدن عربستان از بحران یمن بدون خواست یمنی ها و اعاده حقوق آنها نمی توانست کاری از پیش ببرد، به همین دلیل ماه های گذشته سعودی‌ها با یک قهر سیاسی نزدیک به یک سال گفتگوهای بین خود و جمهوری اسلامی ایران را به تعویق انداختند.
 
سید رضا صدرالحسینی درخصوص چشم انداز آتی مذاکرات ایران و عربستان گفت: بعد از توقف گفتگوها بین دو کشور اینک سعودی ها مایل به بازگشت مجدد به از سر گیری گفت و گوها هستند. گفت و گوهایی که در آینده نزدیک در عراق آغاز می شود. در این موضوع نکته حائز اهمیت این است که جمهوری اسلامی با توجه به حمایت های معنوی که از همه جنبش های آزادیبخش و استقلال طلبانه به عمل می آورد کمترین علاقه‌ای به دخالت در امور یمن ندارد، بنابراین این موضوع را به مردم یمن و نیروهای مردمی این کشور واگذار کرده است. خروج سعودی‌ها  از باتلاقی که با دست خود در یمن ایجاد کرده اند بسته به نگاه عادلانه و توجه آنها به خواسته های بحق مردم یمن دارد.
 
صدرالحسینی در خصوص تاثیر بهبود روابط ایران و عربستان بر روی روابط با سایر کشورهای همسایه گفت: قطعاً هر چه قدر کشورهای منطقه ارتباط صمیمانه و متوازنی با یکدیگر داشته باشند منطقه از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود. امنیت در منطقه زمانی ایجاد می شود که سعودی ها از ایجاد چالش برای جمهوری اسلامی ایران وسایر کشورها و ملت های آزادی خواه دست بکشند. سعودی ها شاهد ناکامی تلاش های خود برای ایجاد چالش بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند لذا چاره ای جز بازگشت به از سر گیری روابط با جمهوری اسلامی ایران ندارند.
 
 وی در این باره تصریح کرد: امروز کشورهای عضو  شورای همکاری خلیج فارس که با محوریت عربستان برای دشمنی و کارشکنی با جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته بود دنباله رو سعودی ها نیستند، به گونه ای که حتی برخی از آنها روابط قابل توجهی با جمهوری اسلامی دارند. موید این موضوع سفرهای وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران طی هفته جاری به کشورهای منطقه است.


انتهای پیام/
24-news.ir/vdcdoj0j.yt0j96a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز