تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
وزیر خارجه روسیه امروز در سخنانی هشدار آمیز در خصوص ادامه مذاکرات با آمریکا اعلام کرد: ادامه مذاکرات به چگونگی درک واشنگتن و بروکسل از پیشنهادات ما مخصوصاً درباره عدم گسترش ناتو مشروط است.
شرط «لاوروف» برای ادامه مذاکرات با آمریکا
به گزارش خبر24 به نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز پنجشنبه در سخنانی در واکنش به نشست های برگزار شده میان نمایندگان کشورش با هیأت هایی از آمریکا و ناتو در بروکسل و ژنو در روزهای گذشته اعلام کرد: ادامه مذاکرات با آمریکا منوط به چگونگی درک واشنگتن و بروکسل از پیشنهادات ما مخصوصاً درباره عدم گسترش ناتو است.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه در این باره تأکید کرد: این احتمال وجود دارد که واشنگتن نتایج نشست ژنو را درک کند. آمریکا و انگلیس به مسکو قول داده اند که ناتو گسترش نیابد. یکی از نتایج قطعی مذاکرات با آمریکا و ناتو، آمادگی آنها برای بحث درباره نظام جدید موشک‌های میان‌بُرد و کوتاه‌تر در اروپا است.

سرگئی لاوروف درباره طرح مطرح در سنای آمریکا پیرامون تحریم احتمالی مسکو و مقامات این کشور اضافه کرد: تهدید به تحریم های جدید علیه روسیه پوچ است؛ اما کنگره آمریکا قبلاً هم چنین تصمیماتی گرفته است. اگر آمریکا تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال کند، مسکو نیز واکنش عملی از خود نشان خواهد داد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز ساعاتی پیش در واکنش به مذاکرات اخیر میان این کشور با آمریکا و ناتو در سخنانی اعلام کرده بود: در روابط روسیه و آمریکا دریایی از مشکلات وجود دارد، باید به آنها رسیدگی کرد. آمریکا و متحدانش به موارد کلیدی در پیشنهادهای امنیتی روسیه پاسخ منفی می دهند. در حال حاضر دلیلی برای برگزاری نشست جدید با آمریکا و متحدانش در خصوص پیشنهادهای امنیتی وجود ندارد. واکنش آمریکا به اعزام نیرو توسط سازمان پیمان امنیت جمعی (پس از حوادث قزاقستان)، بدترین فرضیات روسیه در مورد نیات آمریکا در منطقه اوراسیا را تائید کرد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) هم امروز پنجشنبه درباره تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه کشورش تأکید کرد: ترکیب این اخبار در زمان مذاکرات، تلاش برای فشار بر روسیه بوده و بی معنا است. مسکو هنوز قصدی برای پاسخ به تحریم ها ندارد و امیدوار است که این موضوعات فقط هیاهو باشند. روسیه و آمریکا بر سر مسائل اساسی اختلاف نظر دارند، این بد است و می‌توان آن از نکات منفی ۲ دور مذاکره دانست. تحریم‌های احتمالی آمریکا، با توجه به واکنش اجتناب ناپذیر روسیه را می‌توان با قطع روابط میان دو کشور برابر دانست. مسکو پس از دو دور مذاکره با آمریکا، منتظر واکنش کتبی مشخص است.

این در حالیست که «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا امروز در سخنانی تصریح کرده بود که طرح تحریم های فلج کننده که توسط قانونگذاران آمریکایی علیه کشورش تهیه شده است، تحریک‌آمیز و بی‌نتیجه است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، سفیر روسیه در آمریکا در این باره گفت: ترسی از تحریم و ها و محدودیت ها نداریم. تصمیم جدید کنگره آمریکا برای اعمال محدودیت های ضدروسی و تحریم های شخصی علیه مقامات عالی کشور، تحریک آمیز و ناامیدکننده است. مسکو هیچ نیت تهاجمی نسبت به اوکراین ندارد و ادعاهای مطرح نتیجه تخیل بیمار محافل داخلی ضدروسی و محصول اختلال روانی آنهاست. پشت خواسته قانونگذاران برای مجازات روسیه، تلاشی برای تأثیرگذاری بر ما در پس زمینه مذاکرات جاری درباره امنیت اروپا وجود دارد.

گفتنی است که نمایندگان مجلس سنای آمریکا پیشنهاد کردند که در صورت تشدید اوضاع در اطراف اوکراین، تحریم‌هایی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و مقامات ارشد این کشور اعمال شود.

طبق این پیش نویس باید تحریم‌هایی علیه رئیس جمهور روسیه، نخست وزیر، وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، رئیس ستادکل نیروهای مسلح و فرماندهان نیروهای مسلح اعمال شود.

در این پیش نویس همچنین آمده است که باید ٥٠٠ میلیون دلار به عنوان کمک‌های اضطراری اضافی به اوکراین اختصاص یابد.

کی یف و شرکای غربی آن ادعا می‌کنند که مسکو در حال برنامه ریزی برای حمله به اوکراین است! مسکو بارها این اتهامات را رد کرده و گفته است که با توجه به افزایش فعالیت نظامی ناتو نزدیک مرزهای روسیه، اقداماتش کاملاً دفاعی بوده و تاکید کرده که این حق را دارد تا نیروهای نظامی خود را در قلمرو این کشور و در راستای منافع امنیت ملی خود جابجا کند.

منبع: مهر
 
24-news.ir/vdcg3y97.ak9734prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز