تاریخ انتشارشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بانک‌ها از اجرای قوانین در زمینه پرداخت تسهیلات حوزه مسکن طفره می‌روند، گفت: وزارت اقتصاد بانک‌های متخلف را جریمه کند.
سرپیچی بانک ها از قانون پرداخت وام های مسکن
به گزارش خبر24؛ عبدالجلال ایری با اشاره به همکاری نکردن بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن، گفت: وزیر اقتصاد نباید نسبت به عدم پایبندی بانک‌ها به قوانین بی‌تفاوت باشد و باید به پشتوانه قانون نسبت به اخذ جریمه مالیاتی از آن‌ها اقدام و اسامی بانک‌های متخلف را به مردم اعلام کند.

وی افزود: بر اساس قانون جهش تولید مسکن و بند (الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه ۱۴۰۰ بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند، ۲۰ درصد حجم تسهیلات خود را که معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است را در قالب قانون جهش تولید مسکن به متقاضیان پرداخت کنند؛ اما متاسفانه این امر به درستی محقق نشده و بانک‌ها همکاری لازم را ندارند.

ایری گفت: در قانون جهش تولید مسکن به صراحت عنوان شده که در صورت امتناع بانک‌ها از انجام تکالیف خود در پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن، ۲۰ درصد جریمه مالیاتی به آن‌ها تعلق بگیرد. این در حالی است که هم اکنون ۹ ماه از اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ گذشته، اما بانک‌ها از اجرای تکالیف خود در ارائه انواع تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن طفره می‌‎روند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک‌ها به دلیل طولانی بودن دوره بازپرداخت وام‌های مسکن تمایلی برای پرداخت تسهیلات ندارند، خاطرنشان کرد: متاسفانه بر اساس آمار و به استناد گزارش بانک مرکزی، بانک‌‎ها طی سه سال، تنها ۵ در صد وام‌های خود را به بخش مسکن اختصاص داده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وزیر اقتصاد دارایی نباید نسبت به عدم پایبندی بانک‌ها به قوانین بی تفاوت باشد و به پشتوانه قانون نسبت به اخذ جریمه مالیاتی برابر ۲۰ درصد تعهد انجام نشده اقدام و همچنین اسامی بانک‌های مستنکف را به مردم اعلام کند و منابع حاصل از اخذ این مالیات‌ها را به صندوق ملی مسکن واریز کند. بانک مرکزی نیز باید نظارت لازم بر عملکرد بانک‌های کشور اعمال کرده و دائماً به مجلس گزارش دهد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اقساط بسیاری از وام‌های پرداختی در حوزه مسکن با شرایط مالی متقاضیان و جامعه هدف تناسب ندارد، اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی باید برای تعیین اقساط تسهیلات اعطایی متناسب با استطاعت جامعه هدف قانون جهش تولید مسکن تدبیر کنند. ضمن اینکه هم اکنون بانک‌‎ها به تعهدات خودشان در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران عمل نمی‌کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: متاسفانه هر سال مستاجرانی که تاریخ تمدید و یا عقد قرارداد آن‌ها در نیمه دوم سال بوده با مشکل کمبود اعتبار بانک‌‎ها برای دریافت وام ودیعه مسکن مواجه می‌شوند؛ لذا در تصمیم‌گیری‌ها باید تمام جوانب را در نظر بگیریم تا همه اقشار و جامعه هدف از این امکانات بهره‌مند شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وام ودیعه مسکن باید تا پایان سال تمدید شود، خاطر نشان کرد: از طرفی هنوز اعتبار تعیین شده جهت پرداخت وام ودیعه مسکن به اتمام نرسیده، اما بانک‌ها با اعمال سلیقه شخصی شرایط را برای دریافت وام مستاجرانی که عموماً از قشر پایین جامعه هستند سخت‌تر کرده و یا بهانه نبود اعتبار را می‌آورند. متاسفانه بانک‌ها حاشیه امنی برای خود ایجاد کرده و از اجرای قوانین و مصوبات طفره می‌روند. بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید اجازه اعمال سلیقه شخصی به بانک‌ها داده و آن‌ها را موظف به اجرای قوانین کنند.

منبع: خانه ملت
24-news.ir/vdcbggbw.rhb9spiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز