تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
ظهره وند، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبر24:

پیوستن اوکراین به ناتو خط قرمز روسیه است

ابوالفضل ظهره وند، کارشناس سیاست خارجی و روابط بین الملل گفت: موضوع پیوستن اوکراین به ناتو خط قرمز روسیه است. به عبارت دیگر، پیوستن اوکراین به ناتو، به مثابه حرکت عملی ناتو به سمت مرزهای شرق است. یعنی رسیدن به مرزهای روسیه و بر هم زدن معادلات امنیتی بین روسیه و ناتو.
پیوستن اوکراین به ناتو خط قرمز روسیه است
به گزارش خبر24؛ تشدید تحرک ناتو و کشورهای غربی در مناطق مرزی با اوکراین که یکی از خطوط قرمز روس ها به شمار می رود دولت روسیه را مجبور به استقرار نظامیان روس در سرزمین های خود کرده است. روس ها برگزاری رزمایش های تحریک کننده توسط ناتو در اطراف مرزهای خود را عاملی برای افزایش اقدامات احتیاطی عنوان کرده اند. تنش در مرز اوکراین و روسیه و حضور اروپایی ها با تحریکات آمریکا موضوع گفت وگو با کارشناس سیاسی و روابط بین الملل است که در ادامه می خوانید.
 
ابوالفضل ظهره وند، کارشناس سیاست خارجی و امور بین الملل در گفت وگو با خبر24 در خصوص گفت: تنش بین روسیه و اروپا ودر راس آنها ناتو و آمریکا در طی سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. در واقع همچنان غرب و اروپا متاتر از جنگ سرد و تاثیرات اتحاد جماهیر شوروی سابق هستند، در حالی که روس ها علی رغم تلاش های انجام داده برای ایجاد تغییر معادلات در بهبود روابط با اروپا، آمریکایی‌ها باز هم این موضوع را به عنوان تهدیدی برای اروپا معرفی می‌کنند،
چرا که ارتباط اروپا خارج از کنترل و اراده آمریکا می‌تواند به عنوان شکافی در دو سمت آتلانتیک ایجاد کند.
 
وی در این باره تصریح کرد: به همین خاطر آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی همچون لهستان که مربوط به بلوک شرق سابق هستند،  همواره تلاش می‌کنند تا نقش روسیه را در اروپا را تهدید کننده نشان دهند.
 
ابوالفضل ظهره وند در این باره توضیح داد: بعد از پایان جنگ سرد علی‌رغم  فروپاشی پیمان ورشو، ناتو کماکان استراتژی حرکت به سمت شرق را در دستور کار خود دارد. حرکت به سمت مرزهای روسیه و نفوذ در محیط خارج و نزدیک روسیه، کشورهایی که در محدوده قفقاز و آسیای میانه محسوب می‌شوند همچنان روس ها را تهدید می کنند، لذا روس ها و مسکو این موضوع را به مثابه تهدید معتبر و فوری تلقی می کنند. به طوری که لیتوانی، لتونی، استونی که کشورهایی  در زمره بلوک شرق محسوب می شدند، در حال حاضر به خط مقدم رویارویی نفوذ ناتو در حوزه روسیه و مرزهای روسیه تبدیل شده اند.از این منظر آخرین نقطه ای که روس ها روی آن حساسیت دارند، اوکراین است.
 


ظهره وند در خصوص تمایل مردم اوکراین برای پیوستن به روسیه گفت: درصد چشمگیری از جمعیت اوکراین روس تبار هستند و تمایل دارند کماکان مرتبط و نزدیک با مسکو و کرملین باشند. از آن سمت آمریکا و ناتو کوشش می کنند  با در اختیار داشتن اوکراین خود را به نزدیک
ترین فاصله ممکن به مرزهای روسیه برسانند و تغییرات درون اوکراین که درگیری بین شرق و غرب اوکراین است را به نفع پایتخت اوکراین تغییر دهند. در حالی که بخش کثیری از مردم اوکراین تمایلی به این راهبرد ندارند وتا کنون با پشتیبانی روس ها توانسته اند منطقه خود را حفظ کنند.
 
وی در خصوص اقدام روسیه درجزیره کریمه نیز افزود: در اولین دوره تنش ها، روسیه در اقدامی که نسبت به مردم جزیره کریمه که در حوزه اوکراين قرار دارد به درخواست بالغ بر ۹۵ درصد مردم برای بازگشت به دامن خود که رای مثبتی به این موضوع دادند، وارد عمل شد. این اقدام روس ها ضربه مهلکی بخ اوکراین، غرب و آمریکا تحمیل کرد.
 
کارشناس امور بین الملل در ادامه خاطر نشان کرد: به طوری که آمریکایی ها همچنان پیوستن جزیره کریمه به روسیه را قبول نمی کنند و از آن به عنوان اشغال روس ها یاد می کنند. در حالی که همه جامعه جهانی شاهد بودند مسیر بازگردان جزیره کریمه به روسیه کاملا دموکراتیک و مبتنی بر خواست مردم این جزیره صورت گرفت.
 
ظهره وند درباره خواسته های روسیه در قبال اوکراین گفت: اینک روسیه دو موضوع را مطرح می کند، نخست دور شدن آمریکا و اروپا از مرزهای روسیه؛ به این دلیل که  آمریکایی‌ها تلاش می کنند موشک‌های خود را در  نزدیک
مرزهای روسیه مستقر کنند. و دوم متوقف شدن حرکت به سمت شرق از سوی ناتواست، چرا که این موضوع خط قرمز روس هاست. به عبارت دیگر، پیوستن اوکراین به ناتو، به این دلیل که عضویت اوکراین به ناتو به مثابه حرکت عملی ناتو به شرق است. یعنی رسیدن به مرزهای روسیه و بر هم زدن معادلات امنیتی بین روسیه و ناتو.
 
کارشناس سیاست خارجی  و روابط بین الملل در این باره توضیح داد: روس ها همچنان بر خط قرمز خود تاکید دارند. اگر آمریکایی ها این خواسته را  رعایت نکنند، روس ها ناگزیر از اقدام عملی یعنی تصرف اوکراین هستند. چون بخش چشمگیری یعنی قریب به ۵۰ درصد از مردم اوکراین خواهان بازگشت به اتحاد با روسیه هستند.  از این منظر اگر روس ها اعلام می کنند سربازان خود را درمرزهای اوکراین نگاه می دارند به این دلیل است که غربی ها می دانند مردم منطقه شرقی اوکراین می توانند در حرکت به سمت غرب و تصرف اوکراین، نقش فعالی را برعهده بگیرند. به همین خاطر آمریکایی‌ها روس ها را به اعمال تحریم های سخت تهدید کردند. موضوعی که با واکنش روس ها به آمریکا با این پاسخ مواجه شد که قطع رابطه  روسیه با واشنگتن به عبارتی وارد دوران روابط  تیره و تار شدن و ورود دو کشور به دور جدیدی از جنگ سرد.انتهای پیام/
24-news.ir/vdcd5k0j.yt0nk6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز