تاریخ انتشارجمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در راستای نظارت بر اجرای مصوبات شورای فقهی در نظام بانکی کشور، ناظران شرعی به کمیته تطبیق بانک‌ها اضافه خواهند شد.
ناظران شرعی به ساختار بانک‌ها اضافه می‌شوند
به گزارش خبر24، علی صالح آبادی در جمع اعضای «کارگروه تخصصی فقهی بانک مرکزی» در قم، با بیان اینکه تحول نظام بانکی بر اساس تطبیق با اصول فقهی و شرعی در این دوره با جدیت پیگیری خواهد شد، اظهار کرد: در این راستا و در مرحله نخست حوزه نظارت بانک مرکزی موظف شده است عملکرد بانک‌ها در اجرای اصول شرعی را در قالب فرم‌های مشخص به طور مستمر مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: همچنین چارچوب اضافه شدن افرادی به عنوان ناظر شرعی در کمیته تطبیق بانک‌ها به منظور اجرا و نظارت بر مصوبات شورای فقهی در این شورا در حال تدوین است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در همین راستا فهرست افرادی که توسط شورای فقهی احراز صلاحیت شوند در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: آموزش ضوابط فقهی و شرعی در حوزه بانکی به مدیران ارشد و تمامی پرسنل شبکه بانکی ضرورت دارد و این روند به بهبود فرآیندهای بانکی در راستای اجرای اصول بانکداری اسلامی منجر می‌شود.

آیت الله مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: با حضور صالح آبادی در بانک مرکزی شاهد افزایش توجه اصول فقهی و شرعی در نظام بانکی کشور هستیم و اثربخشی تصمیمات شورای فقهی از این به بعد بیش از پیش خواهد شد.

وی با تشکر از زحمات و نگاه ویژه صالح‌آبادی به جایگاه شورای فقهی در ساختار بانک مرکزی، افزود: مفاد ماده ۱۶ برنامه ششم توسعه در صورت نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها عملی خواهد شد.

رئیس شورای فقهی بانک مرکزی تعمیق و گسترش آموزش مبانی بانکداری اسلامی در نظام بانکی را از ضروریات دانست و تأکید کرد: تحول در نظام بانکی بر اساس اصول فقه اسلامی وظیفه شورای شورای فقهی و کارگروه تخصصی آن است.

منبع: مشرق
24-news.ir/vdcba0bw.rhb9spiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز