تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
وزیر خزانه داری آمریکا چین را به دلیل مواضع در قبال روسیه تهدید کرد و مدعی شد موضع پکن در قبال روسیه می‌تواند بر ادغام اقتصادی این کشور با جهان تاثیر بگذارد.
آمریکا چین را تهدید کرد
به گزارش خبر24، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا به چین هشدار داد که عدم مشارکت این کشور در کارزار تحریم‌های غرب علیه روسیه می‌تواند بر تمایل کشورها برای همکاری با پکن تأثیر بگذارد.

واشنگتن و متحدان اروپایی و سایر کشورها به حمله مسکو به اوکراین پاسخ گسترده ای داده اند و سیستم مالی روسیه، بخش هوانوردی و دیگر بخش‌های اصلی اقتصاد این کشور را تحریم کرده اند.

یلن به شورای آتلانتیک گفت: چین اخیرا بر روابط ویژه خود با روسیه تاکید کرده است. عمیقا امیدوارم که چین از این روابط به صورت مثبت استفاده و به پایان دادن به این جنگ کمک کند.

وزیر خزانه داری آمریکا ادامه داد نگرش جهان به چین و تمایل آن برای ادغام  اقتصادی بیشتر با جهان ممکن است تحت تأثیر واکنش پکن به درخواست ما برای اقدام قاطعانه در مورد روسیه قرار گیرد.

چین و هند دو کشور بزرگ هستند که  تاکنون تحریم های تلافی جویانه علیه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین وضع نکرده اند، با این حال یلن ادعا کرد که سیاست پکن می تواند پیامدهای ماندگاری برای کشوری داشته باشد که مناقشات ارضی علیه همسایگان خود را دنبال می کند.

وزیر خزانه داری آمریکا با اشاره به مساله تایوان گفت:  اگر هم اکنون چین به اصول حاکمیت و تمامیت ارضی توجه نکند، این کشور نمی تواند انتظار داشته باشد که جامعه جهانی در آینده به این اصول این کشور احترام بگذارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا 
 
24-news.ir/vdcf0yd1.w6dvcagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز