تاریخ انتشارسه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
دبیرکل سازمان ملل متحد که همزمان با سومین ماه از وقوع جنگ در اوکراین به کشور مولداوی سفر کرده است، اعلام کرد: فاجعه و بحران پناهجویان نشان می دهد که جنگ بی معنا است و باید متوقف شود.
دبیرکل سازمان ملل: جنگ اوکراین باید متوقف شود
به گزارش خبر24، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی در سفر به مولداوی و پس از دیدار با پناهجویان اوکراینی در این کشور به خبرنگاران گفت: هیچ راه حل نظامی برای مشکلاتی که ما با آن روبرو هستیم وجود ندارد. ما باید این جنگ را متوقف کنیم و شاهد حاکمیت قوانین بین المللی باشیم.

وی با قدردانی از مولداوی برای پذیرش پناهجویان اوکراینی گفت: تحت تاثیر سخاوت فوق العاده مردم و دولت مولداوی قرار گرفتم. ۹۵ درصد از پناهندگان اوکراینی در خانه های مردم مولداوی هستند.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد:  از میان کشورهای پذیرنده پناهندگان اوکراینی، مولداوی تنها کشوری است که عضو اتحادیه اروپا نیست و با یک بحران اقتصادی بسیار بزرگ مواجه است.

گوترش با درخواست از جامعه بین المللی برای حمایت از مولداوی گفت: جامعه جهانی باید در پاسخ به این بحران بزرگ که در اثر تهاجم روسیه به اوکراین ایجاد شده، حمایت از مولداوی را در اولویت قرار دهد. مولداوی به حمایت مالی گسترده نیاز دارد.

سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل تخمین زد که از ابتدای جنگ اوکراین در پنجم اسفندماه سال ۱۴۰۰ بیش از هشت میلیون نفر در این کشور از خانه‌های خود فرار کرده و در درون این کشور آواره شده‌اند.

این سازمان تخمین زده که غیر از  این هشت میلیون نفر، ۵.۹ میلیون نفر دیگر نیز به دلیل حمله روسیه به اوکراین، از این کشور فرار کرده‌اند.

این رقم برای تعداد آوارگان داخلی که تا روز سوم ماه می (سیزده اردیبهشت) توسط سازمان بین المللی مهاجرت ملل متحد ۷.۷ میلیون نفر تخمین زده شده بود، بیشتر است.

آنتونیو ویتورینو مدیرکل سازمان بین المللی مهاجرت گفت: نیازهای آنهایی که در درون خاک اوکراین آواره شده اند و تمام کسانی که از جنگ اوکراین آسیب دیده‌اند ساعت به ساعت در حال افزایش است.

وی افزود: دسترسی به افرادی که در اوکراین نیازمند حمایت و همیاری هستند، همچنان به عنوان یکی از چالش‌های اصلی فعالیت ما باقی مانده اما تیم‌های ما متعهد به ارسال سریع کمک‌های خود درون اوکراین و کشورهای همسایه آن هستند.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

منبع: ایرنا
24-news.ir/vdcauuno.49naw15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز