تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد پیش نویس توافق هسته‌ای در مذاکرات وین تقربیا آماده است و باید به زودی نهایی شود.
بورل: پیش نویس توافق آماده است!
به گزارش حبر24، جوزپ بورل در گفتگو با روزنامه سعودی اینترنتی ایندیپندنت عربی گفت: این مذاکرات که اتحادیه اروپا نیز در آن حاضر است به مراحل پایانی رسید. متن نهایی توافق هم تقریبا آماده و در دست بررسی است. نیاز است به سرعت و در نزدیک‌ترین زمان ممکن آن را نهایی کنیم.

او درباره تأثیر منطقه‌ای بازگشت به برجام گفت: بازگشت به برجام و اجرایی کردن این توافق به سود همه، از جمله به سود امنیت منطقه است. من به عنوان هماهنگ کننده برجام همواره شفاف بودم. نیاز است تا به اجرای کامل این توافقنامه بازگردیم، اجرای کامل برجام به این معنی است که ایران به تمام تعهدات هسته ایش پایبند باشد یعنی برنامه‌های هسته‌ای این کشور تحت کنترل و نظارت دقیق آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد و یعنی آمریکا با لغو تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته ای، به برجام بازگردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه به روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد اتحادیه اروپا در حال انجام آخرین تلاش خود برای نجات توافق هسته‌ای ایران و شکست بن بست است.

او گفت: به دنبال راهی میانه برای پایان دادن به این بن بست است که در تهدید مواجه با شکست قرار گرفتن بیش از یک سال از تلاش‌های دیپلمات‌های اروپایی قرار دارد.

طبق اعلام فایننشال تایمز، جوزپ بورل، در حال بررسی سناریویی است که به وسیله آن، نام سپاه از تحریم‌ها حذف شود؛ اما سایر بخش‌های سپاه و شاخه‌های آن همچنان تحت تحریم باقی بمانند.

کشور‌های غربی در حالی از تمایل برای احیای برجام سخن می‌گویند که به تازگی سنای آمریکا در اقدامی خلاف مفاد توافق، اقدام به تصویب طرح‌های ضد ایرانی کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران 
24-news.ir/vdceex8o.jh8vzi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز