تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
افراد مجرد می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام دهند، و آن‌ها را به عنوان فرد مجرد ثبت‌نام می‌کنند. ویژگی‌هایی که درمورد آن‌ها بررسی می‌شود صرفا مربوط به خودشان است
سورپرایز ویژه دولت؛ یارانه جدید برای مجرد‌ها
به گزارش خبر24، دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت یارانه جدید آغاز شد. به هر نفر از مشمولان یارانه جدید ۴۰۰ هزار تومان واریز شد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالاکارت پرداخت خواهد شد. در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می‌پردازیم.
سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: ممکن است شخصی پدر و مادرش مشمول دریافت یارانه نباشند، اما خودش مشمول دریافت یارانه شود.

وی افزود: افراد مجرد می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام دهند، و آن‌ها را به عنوان فرد مجرد ثبت‌نام می‌کنند. ویژگی‌هایی که درمورد آن‌ها بررسی می‌شود صرفا مربوط به خودشان است.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد:از افراد جدید متقاضی دریافت یارانه و جامانده در روز‌های آتی ثبت نام خواهد شد. این اطلاعیه که در راستای مردمی سازی و عادلانه سازی یارانه و دستورات آیت الله دکتر رئیسی، رئیس جمهور می‌باشد بدین شرح است: به اطلاع کسانی که به هر دلیلی امکان ثبت نام پیدا نکردند، می‌رساند سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در روز‌های آتی، ثبت نام از متقاضیان یارانه، جاماندگان، از قلم افتادگان و منصرفین دوره‌های قبل را آغاز می‌کند.

در روز‌های آتی کیفیت، شرایط و وب سایت ثبت نام از افراد متقاضی دریافت یارانه و افراد جامانده از طریق رسانه‌های جمعی و یا پایگاه اطلاع رسانی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به آدرس اینترنتی www.hadafmandi.ir اعلام می‌شود.

لازم به تاکید است، پس از ثبت نام از سرپرستان، بررسی‌های لازم انجام می‌شود و در صورت واجد شرایط بودن، ثبت نام کننده مانند سایر مشمولین، یارانه مرحله ۱۳۶-۱۳۵ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) را دریافت خواهد کرد.

همچنین منظور پاسخگویی به عدم واریز کمک معیشتی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ و اعتراض به دهک بندی‌های اعلام شده به وب سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و یا با شماره ۰۲۱-۶۳۶۹ تماس حاصل نمایید. در صورت پذیرش اعتراض عدم واریز یارانه مرحله ۱۳۵ و ۱۳۶ اعلام شده برای سرپرست خانوار جبران خواهد شد.

دقیقا یه هفته پیش بود که رییس جمهوری، در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم، خبر از یارانه جدید داد. براین اساس قرار شده بود دهک‌های اول تا سوم نفری ۴۰۰ و دهک‌های چهارم تا نهم نفری ۳۰۰هزار تومان یارانه بگیرند. دهک دهم نیز تنها دهکی بود که یارانه دریافت نمی‌کرد. البته که این یارانه از همان ابتدا سوالات زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرد؛ برخی یارانه نگرفته بودند و می‌خواستند بدانند چه طور یارانه بگیرند؟ برخی معتقد بودند اشتبا‌ها نامشمول عنوان شده و باید مشمول یارانه باشند. برخی می‌گفتند تکلیف باقی یارانه‌ها چه می‌شود و.... در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات در مورد یارانه جدید را عنوان می‌کنیم.

یارانه نقدی و معیشتی چه می‌شود؟
همانطور که می‌دانید چند سالی است که هر ماه دو یارانه به حساب سرپرست برخی از خانوار‌ها واریز می‌شود؛ یارانه نقدی و معیشتی. برای برخی از مردم از همان ابتدا این سوال مطرح بود که با پرداخت یارانه جدید تکلیف دو یارانه قبلی چه خواهد شد؟ بررسی‌ها حاکی از آن است که دیگر یارانه‌ای با نام نقدی و معیشتی نداریم و تمام یارانه‌ها در قالب یارانه جدید پرداخت می‌شود. البته یارانه جدید نیز تنها برای دو ماه است و احتمالا پس از آن به طور کل هیچ یارانه‌ای به صورت نقدی نداریم و کالابرگ الکترونیک جایگزین آن خواهد شد.

برای اعتراض به واریز نشدن یارانه چه کنیم؟
اگر به هر دلیلی یارانه برای شما واریز نشده است، می‌توانید به سامانه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنید و اعتراض خود را ثبت کنید.

یارانه بگیران جدید باید چه کنند؟
وزیر امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: به زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کار خود را دوباره شروع می‌کند و همه افرادی که به هر دلیلی که یارانه نمی‌گیرند می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

چرا برای برخی یارانه بیشتری واریز شده است؟
برخی افراد یارانه‌ای بیشتر دریافت کردند؛ در پاسخ باید گفت: یارانه دوماه برای مردم واریز شده و اگر یارانه دو برابری به حسابتان آمده، به همین دلیل است.

از کجا بفهمیم مشمول یارانه رییسی هستیم یا نه؟
برای اینکه بفهمید مشمول یارانه جدید هستید یا نه در ابتدا باید وارد سامانه hemayat.mcls.gov.ir شوید. پس از ورود به سامانه در ابتدا شماره ملی سرپرست خانوار، سپس شماره حسابی که یارانه برای شما تاکنون واریز می‌شد و پس از آن شماره ملی یکی دیگر از اعضای خانواده را وارد کنید. پس از آن پنجره پایین برای شما باز می‌شود و شما متوجه می‌شوید که مشمول هستید یا خیر.

چرا برخی یارانه کمتری دریافت کردند؟
با واریز یارانه‌ها عده‌ای معتقد بودند که یارانه کمتری برایشان واریز شده؛ علت آن که برخی افراد یارانه کمتری دریافت کردند آن است که قسط وام کرونا از مبلغ یارانه کم شده است.

ممکن است یارانه جدید بیشتر از دوماه پرداخت شود؟
همانطور که گفته شد، قرار است یارانه جدید دو ماه پرداخت شود و پس از آن کالابرگ الکترونیک داده شود؛ آیا ممکن است که مدت این یارانه بیش از دو ماه باشد؟ وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال گفت: اگر شرایط کوپن فراهم نشود پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت.

اتباع خارجی هم یارانه می‌گیرند؟
وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا اتباع جدید هم یارانه می‌گیرند یا خیر گفت: فعلا در این مرحله خیر تعلق نمی‌گیرد.

دهک بندی دریافت یارانه‌ها چگونه مشخص می‌شود؟
یکی دیگر از سوالات رایج این است که اصلا دهک بندی چه طور انجام می‌شود؟ سبحانیان، معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در پاسخ به این سوال گفت: دهک‌بندی افراد بر اساس میزان دارایی مثل خودرو‌هایی که خریده اند، حساب بانکی و خرج و مخارج آن‌ها تعیین می‌شود؛ قرار است سازوکار چگونگی دهک‌بندی‌ها از سوی وزارت رفاه مشخص و به اطلاع مردم برسد.

از زمان ثبت نام و اعتراض تا پاسخ دهی چقدر زمان سپری خواهد شد؟
یکی دیگر از سوالات افرادی که یارانه نگرفتند آن است که اعتراض چه زمانی پاسخ داده خواهد شد؟ معاون وزیر رفاه در پاسخ به این سوال می‌گوید: سعی بر این است که پاسخ دهی یک الی دو هفته‌ای انجام شود. اعلام این موضوع نیازمند یک کار پژوهشی است.

نیازی به مراجعه حضوری افراد است؟
برخی برای دریافت یارانه بسیار نگران هستند و می‌خواهند بدانند آیا مراجعه حضوری تاثیری دارد یا نه. در پاسخ به این افراد معاون وزیر رفاه گفته است که اصلا نیازی به مراجعه حضوری نیست مرکز تماس ۶۳۶۹ آماده پاسخگویی است.
24-news.ir/vdcfecd1.w6dcjagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز