تاریخ انتشاردوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۳
با وجود اینکه هنوز ایران و کشورهای باقیمانده در برجام نتوانسته اند به توافقی دست یابند، اما نشانه ها گواه بر این دارد که دو طرف به توافق نزدیک شده و موفق شده اند دیدگاه های متفاوت پیشین را به یکدیگر نزدیک کنند.
گام های موفق اقتصادی و منطقه ای، عامل پیشرفت مذاکرات هسته ای
به گزارش خبر24؛ با وجود اینکه دستکم شش ماه مذاکرات فشرده میان ایران و کشورهای 1+4 در دولت بایدن با تیم مذاکره کننده دولت روحانی به نتیجه روشنی نرسید، اما تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت رئیسی موفق شد در مدت کوتاه تری که در اختیار داشت، این مذاکرات را به توافق نزدیک تر کند. با وجود اینکه هنوز ایران کشورهای باقیمانده در برجام نتوانسته اند به توافقی دست یابند، اما نشانه ها گواه بر این دارد که دو طرف به توافق نزدیک شده و موفق شده اند دیدگاه های متفاوت پیشین را به یکدیگر نزدیک کنند.
 
تیم مذاکره کننده ایرانی در گام نخست در این مذاکرات، با کنار گذاشتن دستورجلسات پیشین در مذاکرات و نتایج حاصل از آن، نشان داد که سرسختی بیشتری نسبت به تیم قبلی از خود نشان می دهد. به طوری که رسانه های غربی با انتقاد از ایران، تلاش کردند این سرسختی را نشانه ای از شکست در مذاکرات قلمداد کنند. با این حال عدم تسلیم تیم ایرانی در برابر این فشارها باعث شد تا در نهایت، 1+4 به واقع بینی سیاسی روی آورده و در فرجام، دستورکار ایران برای
مذاکرات را بپذیرد و بر روی نسخه ایرانی در این گفتگوها تمرکز کند.
 
به جز این قاطعیت در گفتگوها، تیم مذاکره کننده برخلاف تیم قبلی، دیگر بازیگران موثر در موضوع مذاکرات را از یاد نبرد. گفتگوها با ریاض که در دولت قبل یا دنبال نمی شد یا طرف سعودی رغبتی برای انجام آن از خود نشان نمی داد، در این دوره با جدیت دنبال شد و با واسطه گری عراق، توانست به نتایج مطلوبی دست یابد، به طوری که حساسیت کشورهای عربی نسبت به مذاکرات را کاهش داد و آنها احساس نمی کردند که تهران با نزدیک شدن به غرب، در پی توسعه طلبی و تخریب روابط آنها با متحدان آمریکایی و اروپایی است.
 
سومین عاملی که توانست مذاکرات را به موفقیت بیشتر نزدیک کند، توان بالای ایران در موضوع اقتصادی بود. دولت رئیسی با فاصله گرفتن از شعار و در عمل، گام های بلندی را در راستای کاهش فساد اقتصادی، افزایش فروش نفت، کنترل بازار و مبارزه با رانتخواری برداشت.
 
تصمیم به حذف ارز ترجیحی، تصمیمی راهبردی برای مقابله با فساد بود و این سیگنال را به تحلیلگران غربی فرستاد که تهران دیگر با ریخت و پاش ارزی، در پی پیوند زدن مذاکرات با نرخ دلار نیست. همزمان، آغاز ساخت میلیون ها واحد مسکن ملی، بازارهای پایه در ایران را آرام کرد و در کنار همه اینها، دولت با تصمیم به افزایش یارانه ها، به کمک اقشار کم برخوردار شتافت.
 
این موفقیت های اقتصادی، به تیم مذاکره کننده کمک کرد تا با دست پُر پای میز مذاکره حاضر شده و با خیالی آسوده
از آرامش بازار، گفتگوها را پیش ببرند. نتیجه این امر آن شد که در حال حاضر کره جنوبی برای بازگردانیدن پول های بلوکه شده ایران پیشگام شده و مقامات نفتی کشورمان اعلام کرده اند، فروش نفت کشورمان تا اسفند به سطح پیش از تحریم ها بازخواهد گردید.
 
همه اینها نشان می دهد که تیم مذاکره کننده موفق شده مذاکرات را حتی پیش از آنکه رسما توافقی اعلام شود، به نفع خود مدیریت کرده و نتیجه این روند، رونق بیشتر کسب و کار در ایران، کاهش نرخ تورم و نیز افزایش رشد اقتصادی است که حتی رسانه های غربی نیز آن را پیش بینی کرده اند.
 
از یاد نباید برد که در برابر این موفقیت ها، رژیم صهیونیستی بارها کوشید تا از طریق نظامی و خرابکاری های منطقه ای، به روند رو به پیشرفت مذاکرات آسیب بزند که پاسخ محکم نیروهای مسلح، این رژیم را از تداوم استراتژی های جنگ طلبانه بازداشت. به این ترتیب پشتوانه محکم نیروهای مسلح و نیز پاسخ های معنادار متحدان ایران در منطقه به تجاوزکاری های اسرائیل و سایر دولت های متخاصم، کمک بزرگی برای تیم مذاکره کننده بود که با قدرت، معادلات دیپلماتیک را پیش ببرند.
 
در صورتی که در هفته های آتی اسرائیل که نگران از این موفقیت هاست، دست به انتحار در منطقه نزند و درگیری ها و معادلات تازه ای در غرب آسیا رقم نخورد، روند گفتگوهای فعلی، موفقیت بزرگی را برای دولت ابراهیم رئیسی به ارمغان خواهد آورد که همه نهادها باید از آن محافظت کنند.
 
 
 
 
انتهای پیام/
24-news.ir/vdcfctdc.w6dceagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز