تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
توافق وین در ابهام / مذاکرات هسته ای به کجا خواهد رسید؟
 به گزارش خبر24؛ مذاکرات وین تا حصول نتیجه در حال انجام است. کارشناسان دو طرف، برای دستیابی به توافق تلاش می کنند اما به نظر می رسد که هنوز خبری از احیای برجام نیست.
 
براساس آخرین خبرها، ایران با واسطه گری چین و روسیه توانسته است به توافقی دست یابد که دستکم در کوتاه مدت، بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کرده و امکان معاملات نفتی و دسترسی به بخشی از پول های بلوکه شده را به کشورمان خواهد داد.
 
ایستادگی طرف ایرانی بر روی امتیازات قابل راستی آزمایی از یکسو و نیاز دولت ایالات متحده به یک شوی سیاسی درباره دستیابی به توافقی با ایران از سوی دیگر، باعث شد تا روند دور تازه مذاکرات وین شتاب بهتری بگیرد.
 
با این وجود هنوز نباید درباره دسترسی به توافق شتاب زده عمل کرد. بدعهدی طرف آمریکایی و اروپایی در ادوار پیشین مذاکرات باعث شده است تا ایران با بدبینی به فرآیند گفتگوها بنگرد. این بدبینی خود را در قالب
احتیاط بازار ارز و طلا در ایران به نمایش گذاشته است.
 
دیپلمات های کشورمان در این دور از مذاکرات برخلاف تیم پیشین مذاکره کننده، به بهترین شکل توانستند از قدرت نمایی دفاعی نیروهای مسلح استفاده کنند. انتشار خبر تصمیم ایران برای افزایش بُرد موشک های بالستیک همزمان با گفتگوهای وین، نشان داد که تهران از موضع بالا به مذاکرات نگریسته و حاضر نیست درباره مسائل دفاعی و منطقه ای باج بدهد.
 
این تاکید بر سیاست های اقتدارآمیز البته به منزله لجاجت با طرف های مقابل نیست. چراکه روند گفتگوهای ایران و عربستان در این دولت شتاب گرفته و این روزها خبرهایی درباره احتمال بازگشایی سفارتخانه های دو طرف در تهران و ریاض به گوش می رسد. این امر نشان می دهد که ایران آماده کاهش سطح تنش در منطقه است. اما این تلاش برای اعتمادزایی را خرج گفتگو با طرف های غربی نخواهد کرد.
 
برخی روندهای گذشته در نزدیک شدن به غرب، نه فقط برای کشورهای همسایه اعتمادزا نبود که از سطح اعتماد نیز کاست. با این وجود حالا ایران همزمان با مذاکرات با کشورهای 1+4، با کشورهای منطقه نیز وارد رایزنی های فشرده شده تا احیای احتمالی برجام به منزله تضعیف نقش کشورهای همسایه در منطقه تلقی نشود.
 
با این همه نباید از یاد برد که بازنده واقعی پیشرفت گفتگوهای وین، صهیونیست هایی هستند که در سالهای گذشته از تنش های منطقه ای و جهانی ایران سود برده اند؛ بعید نیست صهیونیست ها
تا در روزهای آینده جنجالی تازه به راه بیندازند تا بار دیگر فضا برای دستیابی به توافق را تنگ تر از قبل کنند.
 
تل آویو در سال های گذشته هر بار که ایران با دیگر کشورها به توافقی نزدیک می شد، نقش مخرب را ایفا می کرد و تلاش داشت تا کشورمان را در تله جنگ بیندازد. با این وجود حالا این رژیم تنهاتر از قبل شده و هم در غرب آسیا و نیز حتی در سطح جهان، یاران محدودی در کنار خود می بیند.
 
اینکه این انزوا چقدر ادامه خواهد یافت و فرجام مذاکرات وین به کجا خواهد رسید، سوالی است که هنوز برای پاسخ به آن زود است. آمریکایی ها امیدوارند نهایتا تا یک ماه آینده بتوانند با دستیابی به توافق، خود را از زیر بار فشاری که ترامپ باعث آن شد، خارج کنند. آنها می خواهند خود را متعهد به حقوق بین الملل نشان دهند و برای همین هم مقامات دولت سابق آمریکا، بایدن را تحقیر می کنند که برای توافق، در حال التماس کردن به ایران است.
 
بایدن اگر بخواهد نشان دهد که دیپلماسی فعالی دارد، باید امتیازاتی واقعی به ایران داده و تضمین های مقتضی برای برهم نزدن این توافق را ارائه کند؛ اقدامی که برای این کشور ساده نیست اما برای رسیدن به توافق نهایی در وین، چاره ای جز این، پیش روی خود نمی بیند.


انتهای پیام/
 
24-news.ir/vdcezx8v.jh8oei9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز