تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
دولتمردان کاخ سفید در حالی این روزها از آمادگی برای بازگشت به برجام سخن می‌گویند و توپ را در زمین ایران می‌اندازند که عامل اصلی طولانی شدن روند مذاکرات، بی ارادگی آنها در اتخاذ تصمیم و تسلیم آنها در برابر خواسته‌های رژیم صهیونیستی است.
تعلل به سبک آمریکایی! | از ادعای بازگشت به برجام تا بی‌ارادگی در تصمیم
به گزارش خبر24، پس از آنکه «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهادی را روی میز مذاکرات رفع تحریم‌ها گذاشت و متعاقب آن شهر وین از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد تا ۱۷ مرداد ماه باز هم میزبان مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با واسطه «انریکه مورا» بود، طرح‌های از سوی معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها در این دور از مذاکرات ارائه و مقرر شد هیأت‌ها پاسخ‌های خود را به هماهنگ کننده اعلام کنند. البته یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران همان روز در اظهاراتی بیان کرد که ایران پاسخ و ملاحظات اولیه خود را منتقل کرده، ولی نیازمند بررسی جامع است و نظرات و ملاحظات تکمیلی را به مورا و سایر طرف‌ها منتقل خواهد کرد. در نهایت این پاسخ ۲۴ مرداد ماه به اروپا ارائه شد، اما آمریکا در ارائه پاسخ تعلل ورزید.

بالاخره چهارشنبه دوم شهریور ماه «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه از دریافت پاسخ دولت آمریکا به نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در مذاکرات رفع تحریم از طریق هماهنگ کننده اروپایی گفت‌وگوها خبر داد و گفت که بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ کننده اعلام خواهد کرد. ۹ روز بعد در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه پاسخ‌های ایران بعد از ارزیابی در سطوح مختلف تدوین و به مورا تحویل داده شد. در همین خصوص بامداد جمعه ۱۱ شهریور ماه ناصر کنعانی اظهار داشت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و پنجشنبه شب به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

آنگونه که مطلع شدیم ایران در این پاسخ به صراحت آمادگی خود را برای برگزاری نشست وزرا در هفته بعد با این برداشت که معدود نظرات مطرح شده از سوی ایران تامین شود، اعلام کرد. یک منبع مطلع نیز در این باره بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ پیشین خود نیز که طرف‌های مقابل به منطقی و سازنده بودن آن اذعان کرده بودند، برای موضوعات باقی‌مانده راه‌حل‌های عملیاتی ارائه داده بود.

ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین روز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران دیدگاه‌ها و نکات خودش را به طرف اروپایی منتقل کرده و منتظر هستیم دیدگاه و پاسخ طرف مقابل را بشنویم. معتقدیم چنانچه در طرف مقابل اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد و همانند جمهوری اسلامی ایران سازنده عمل کنند و نگاه رو به جلو داشته باشند، پاسخ ایران سازنده، شفاف و قانونی بوده و می‌تواند در صورت وجود اراده سیاسی متقابل، زمینه را فراهم کند که در زمان بسیار کوتاه جمع بندی مذاکرات انجام شود و توافق صورت گیرد. بحث لغو تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از اهداف اساسی ماست و ایران در این خصوص تلاش می‌کند و این از اهداف مهم و اولویت‌های اساسی تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد که مهمترین دستورکار مذاکرات، بحث تضمین‌هاست و افزود: موضوع تضمین برای ایران بسیار حائز اهمیت است و دو وجه دارد. یک وجه آن تضمین لغو تحریم‌هاست به گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران از مزایا و منافع اقتصادی برجام به صورت کامل منتفع شود. وجه دیگر تضمین موضوع هسته‌ای است و دور کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رفتار و بازی‌های سیاسی است و اینکه اتهامات سیاسی در مناسبات آتی ایران با آژانس، باعث ایجاد خلل و اخلال در روند اجرای توافق نشود.بحث تضمین برای ایران مهم است هم در حوزه انتفاع اقتصادی و رفع تحریم‌های اقتصای و هم در حوزه رفع مشکلات مرتبط با همکاری‌های شفاف و قانونی و سازنده ایران با آژانس. 

 «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم در توئیتر نوشت: «ایران پاسخ خود به پیشنهادهای اخیر آمریکا درباره پیش نویس احیای برجام را ارائه داد. به نظر می‌رسد که پیشنهادات ایران بیش از حد بلندپروازانه نبوده و در صورت وجود ارائه سیاسی لازم برای تکمیل گفت‌وگوهای وین، می‌تواند قابل قبول باشد».

«آدرین واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا هم در این باره گفت که آمریکا در حال مطالعه پاسخ ایران است و طی هفته‌های اخیر برخی شکاف‌ها بسته شده و برخی باقی مانده‌اند. 

از سوی دیگر «وِدانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعاتی بعد از ارسال پاسخ ایران به «انریکه مورا» مدعی شد که پاسخ تهران سازنده نبوده است. البته ناصر کنعانی ۱۴ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره اظهار داشت: ایران معتقد است در این زمینه پاسخش سازنده و با نگاه به جلو و کمک کننده برای شکل گیری توافق بوده است. معتقدیم اگر همین نگاه در طرف مقابل باشد، توافق کاملا در دسترس است و می‌توانیم در سریع‌ترین زمان ممکن مذاکرات را در سطح وزرا برگزار و جمع بندی کنیم و وارد مرحله اجرایی شویم.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین (+) هم بامداد شنبه (۱۲ شهریورماه) در این باره خاطرنشان کرد: «در حال بررسی پاسخ ایران به صورت جدی هستیم. در نگاه اول، پاسخ طرف ایرانی فراتر از مواضع دائمی‌اش در خصوص مسائل مربوطه نیست. امیدواریم همه طرف‌ها بتوانند فعالانه نگرانی‌های مشروع ایران را برطرف کرده و برای جمع‌بندی زودهنگام توافق تلاش کنند.»

در این میان، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم که ششم شهریور ماه گفته بود درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات برای احیای برجام خوش‌بین است، ۱۴ شهریور ماه در اظهاراتی عنوان کرد که خوشبینی وی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران کمتر شده است و افزود: «امروز من اطمینان کمتری در این باره دارم که توافق هسته‌ای ایران به سرانجام خواهد رسید».

با گذشت این دور از گفت‌وگوها و در حالی که رفت و آمد پیام‌ها در جریان است و باز هم این آمریکاست که باید پاسخ دهد، «کارین جین پیر» سخنگوی کاخ سفید شامگاه سه‌شنبه در اظهاراتی گفته که اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد ما نیز آماده انجام همان کار هستیم. وی افزود: «ما برای تمام سناریوها، چه بازگشت به توافق هسته‌ای محقق شود چه به سرانجام نرسد، آماده هستیم». 

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد که هنوز شکاف‌هایی با ایران وجود داشته و بایدن هرگز توافقی را که در راستای منافع آمریکا نباشد،‌ با ایران امضا نخواهد کرد. 

از سوی دیگر، «وِدانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بامداد امروز با اشاره به باقی‌ماندن شکاف‌ها در مذاکرات وین، مدعی شد پاسخ ارسالی ایران باعث نشده در موقعیت برای حصول توافق قرار بگیرند.

این ادعای معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح می‌شود که نه تنها ایران عامل طولانی شدن روند مذاکرات نبوده، بلکه این آمریکا بوده که در ارائه پاسخ به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا تعلل کرد و علاوه بر آن تاثیرپذیری واشنگتن از رژیم صهیونیستی را نیز نباید از نظر دور نگهداشت. آنگونه که خود آمریکایی‌ها اذعان کرده‌اند واشنگتن مواضع رژیم صهیونیستی را در این زمینه مدنظر قرار می‌دهد. در همین خصوص «تام نایدز» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی بیان کرد:«موضع ما روشن است. ما به مواضع اسرائیل گوش می‌کنیم. به عنوان مثال، مسئله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در نظر بگیرید...» علاوه بر این، دو سناتور آمریکایی نیز در سفر به فلسطین اشغالی مخالفت خود با احیای برجام را بیان کردند. 

* اگر آمریکا تعلل نمی‌کرد توافق تاکنون حاصل شده بود

اگر دولتمردان کاخ سفید بدون تاثیرپذیری از رژیم صهیونیستی در ارائه پاسخ تعلل نمی‌کردند، این امکان وجود داشت که توافق در هفته‌های اخیر حاصل شود. در حقیقت آن طرفی که نمی‌تواند به تصمیم نهایی برسد و تحریم‌ها را آنگونه که باعث انتفاع اقتصادی ایران شود رفع کرده و تضمین‌هایی را ارائه دهد که دوباره خروج از برجام تکرار نشود، آمریکا است.

در این خصوص مطلع شدیم که جمهوری اسلامی ایران در پاسخ اخیرش هیچ خواسته جدیدی را مطرح نکرده و موضوع جدیدی را بازگشایی نکرده است. اصلاحات مدنظر ایران در حد چند کلمه و با هدف ابهام‌زدایی از متن و مسدود کردن امکان سوءاستفاده طرف‌های مغرض در آینده صورت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران همچنین آماده است که در صورتی رفع ابهامات از بندهای مورد اشاره و همچنین تضمین رفع پایدار تحریم‌ها، در نشستی در وین با حضور وزرای خارجه توافق را نهایی کند. مقامات جمهوری اسلامی ایران و به ویژه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه بارها تأکید کرده‌اند که به دنبال توافقی خوب، پایدار و قوی هستند، توافقی که رافع تحریم‌ها باشد و حقوق و منافع اقتصادی مردم ایران را به صورت کامل تأمین کند.

در همین زمینه نیز «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: گفت‌وگوها درباره توافق مستمرا ادامه دارد. طرف مقابل باید از زیاده خواهی دست بردارد. مسیر سازنده‌ای طی شده است. ما چهار موضوع را از ابتدا در توافق دنبال کرده و خواهیم کرد. اولا تضمین‌ها باید اطمینان آور باشد، دوما راستی آزمایی عینی و عملی در حوزه توافق پیش بینی شود؛ سوم این‌که رفع تحریم‌ها معنادار و پایدار باشد و چهارم این‌که ادعاهای سیاسی درباره پادمان بسته شود. با همین مسیر ایران گفت‌وگوها را پیش از این ترک نکرده و پس از این هم ترک نخواهد کرد.

در حالی آمریکا در تلاش است توپ را در زمین ایران بیندازد که خبرگزاری چینی «شینهوا» هم در گزارشی غیرقابل اعتماد بودن و رفتار قلدرمآبانه آمریکا را باعث طولانی شدن این گفت‌و‌گوها خوانده است. از سوی دیگر هم میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور ماه با بیان اینکه اروپا فراموش نکرده که آمریکا مسؤول وضعیت کنونی در برجام است، گفت: قطعا ایران وجود ابهام و نقطه ضعف در توافق را نمی‌پذیرد.


منبع: فارس
24-news.ir/vdcf1edy1w6dx0a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز