تاریخ انتشارشنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ترانزیت دریایی ۱۰ میلیون تنی از طریق خزر با روسیه برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در حال حاضر خط لاینر بین بنادر ایران، قزاقستان و روسیه در قالب ۲۰ فروند کشتی فعال است.
هدف‌گذاری ترانزیت دریایی 10 میلیون تنی با روسیه از طریق خزر
به گزارش خبر24، علی اکبر صفایی امروز به مناسبت روز جهانی دریانوردی اظهار داشت: روز جهانی دریانوردی طبق اعلام سازمان جهانی دریانوردی همه ساله در مهرماه برگزاری و گرامی داشته می‌شود.

وی افزود: معمولا هفتم مهر روز جهانی دریانوردی است اما ما امسال دوشنبه 11 مهر همایش روز جهانی دریانوردی را برگزار می‌کنیم.

وی شعار امسال روز جهانی دریانوردی را فناوری‌های جدید برای کشتیرانی سبزتر اعلام کرد. 

صفایی ایمنی دریایی، حفظ محیط زیست دریایی و امنیت دریانوردی را سه ماموریت اصلی سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: تولید سوخت کم سولفور برای ناوگان کشتیرانی در اولویت داخل قرار گرفت و تولید داخل این سوخت هم انجام شد، همچنین دستورالعمل بازیافت کشتی‌ها بابت کاهش صدمه به محیط زیست در اولویت سازمان بنادر است.

صفایی بیان کرد: برای سال 2023 میلادی رشد 3 درصدی در حمل و نقل دریای دنیا پیش بینی شده است.ضمن آنکه پس از کرونا وضعیت کرایه‌های دریایی مناسب‌تر شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در 6 ماهه 1401 میزان 105 میلیون تن کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 6 درصدی داشت.

وی افزود: موجودی کالای اساسی در بنادر، اسکله‌ها و لنگرگاه در حال حاضر 6 میلیون و 864 هزار تن است.

صفایی اظهار کرد: در 6 ماهه 1401 میزان 53 هزار فروند کشتی به بنادر ورود و خروج داشتند و در این مدت 7 میلیون و 422 هزار نفر سفر دریایی ثبت شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: برگرداندن کالای نفتی کشتی لانا به صورت کامل به کشتی خودمان انجام شد و مبادله با کشتی یونانی انجام خواهد شد و کشتی ما به آب های خودمان بر می‌گردد.

وی افزود: برای 10 میلیون تن ترانزیت کالا به روسیه از طریق دریا برنامه ریزی کرده‌ایم.

صفایی افزود: خط لاینر بین بنادر ایران، قزاقستان و روسیه برقرار شد و 20 فروند کشتی در این خط دریایی فعالیت می‌کند در فاز اول بنادر امیرآباد و انزلی به بندر اوکتائو قزاقستان متصل شد که اغلب جابه جایی دریایی کالای کانتینری است.

وی بیان کرد: امسال ۶۹ هزار میلیارد ریال در پروژه از محل بودجه سازمان بنادر و دریانوردی برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب در بنادر طراحی کردیم که ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد همچنین ۵۸ فروند کشتی در دست ساخت است.

صفایی اضافه کرد: مطالعات بندر مکران در حال انجام است به محض پایان مطالعات توسط شرکت ملی نفت، یکی دیگر از بنادر اقیانوسی استراتژیک برای صادرات محصولات نفتی ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین طرح توسعه بندر چابهار در قالب ۱۰۰ هزار تن سیلو تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: ۶۲ پروژه در یک سال اخیر بهره‌برداری کردیم و ۶۳ فرصت سرمایه‌گذاری در سایت سازمان بنادر و دریانوردی معرفی شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح توسعه بندر هرمز در کنار بندر شهید حقانی در بخش مسافری در حال انجام است همچنین بندر نخل و ناخدا که چهار و نیم کیلومتر در عمق دریا در حال ساخت است اجرا می‌شود.

منبع: فارس
24-news.ir/vdcdoj0f9yt0z56.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز