تاریخ انتشاردوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
هم‌زمانی انتخابات و روزهای منتهی به پایان سال ۱۴۰۲ و همچنین در پیش بودن ماه مبارک رمضان، منجر به ایجاد انتظارات تورمی در افکار عمومی شده است. تحلیل‌گران آینده‌ی وضعیت بازارهای مالی را پیش‌بینی می‌کنند.
آینده بازارهای مالی پس از انتخابات/ افزایش‌های ناشی از هیجان به کجا می‌رسد؟
به گزارش خبر۲۴، در روزهای گذشته، انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران برگزار شد و همانند هر دوره انتخابات، مردم ایران در صحنه حضور یافتند و مشارکتی بر خلاف باورهای داشمنان در تاریخ کشور به ثبت رساندند.

در روزهای قبل از انتخابات، برخی از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی و منابع رسمی و غیررسمی پیرامون احتمال گران شدن نرخ ارز، سکه و طلا پس از انتخابات صحبت می‌کردند. با اتمام انتخابات و اعلام نتایج نهایی، مشاهده شد که این هیجانات به شکل قابل توجهی بر بازارهای مالی تأثیر گذاشته و نرخ ارز و طلا را افزایش داده است.

با انتشار نتایج انتخابات، بورس اوراق بهادار تهران نیز تحت تأثیر قرار گرفت و به دلیل افزایش نرخ‌ها در بازارهای مالی، با رشد همراه بود. ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی نیز به نسبت هفته‌های گذشته پایین آمد و نرخ ارز با افزایش روبه‌رو شد. این وضعیت در بازار طلا نیز تکرار شد و قیمت طلا افزایش یافت.

برخی تحلیل‌گران هم‌زمانی این دوره از انتخابات با روزهای پایانی سال و همچنین در پیش بودن ماه مبارک رمضان را از علت‌های بروز نوسان در بازارهای مالی اعلام می‌کنند.

با این حال، این تحلیل‌گران و کارشناسان بازار مالی با توجه به تجربه‌های گذشته و مشاهده اصول بازار، این افزایش را ناشی از هیجانات انتخابات تفسیر می‌کنند. آن‌ها معتقدند که با گذر از این دوره و تسکین هیجانات، بازارهای مالی به حالت ثبات باز خواهند گشت و قیمت‌ها بهبود خوهند یافت.

با توجه به این تحلیل‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی می‌بایست هم‌راستا با بانک مرکزی به تصمیم‌گیری‌های مناسب برای مدیریت ریسک و حفظ استحکام بازارها بپردازند. اعمال سیاست‌های پیشگیرانه و کنترل‌های دقیق در بازارهای مالی به منظور حداکثرسازی آرامش و کاهش نوسانات ناشی از هیجانات انتخابات، از جمله اقداماتی است که به سامان‌دهی بازارها کمک خواهد کرد.

بر اساس تحلیل کارشناسان، انتظار می‌رود که در روزهای آینده بازارهای مالی به تدریج به وضعیت ثابت خود بازگردند و نوسانات قیمت‌ها کاهش یابد.

بازارهای مالی در کشور ما نشان داده‌اند که می‌توانند با تغییرات سیاسی و اقتصادی دچار تغییر شوند و به سرعت به وضعیت پایدار بازگردند. این تجربه‌ها نشان می‌دهد که با توجه به پتانسیل‌ها و منابع اقتصادی کشور، بازارهای مالی ما علاوه‌بر امکان رسیدن به ثبات، قادر به استقرار در مسیر پیشرفت و توسعه نیز هستند.

با اعمال سیاست‌های مناسب و نظارت و کنترل دقیق در بازارهای مالی، توقع می‌رود که آرامش در بازارها حاکم شود و نرخ ارز و طلا در روزهای آینده کاهش پیدا کند. بهبود و ثبات در بازارهای مالی کشور باعث ایجاد اعتماد بیشتر میان مردم خواهد شد و رشد و توسعه اقتصادی را تسهیل خواهد کرد.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcefn8z7jh8e7i.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما