تاریخ انتشارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۶
ارزی که به اسم حمایت از معیشت مردم تزریق شده به خارج از کشور رفته و چیزی دست مردم گرفتار در تورم را نمی گیرد.
ارز ترجیحی | ارزی به نام محرومان، به کام سودجویان!
خبر24،وقتی لبنیات و گوشت و مرغ و همه‌ی اینها گران می شود، دامدار و مرغدار و تولید کننده دلیل افزایش قیمت را گران تر خریدن علوفه و نهاده های دامی عنوان می کند، در اینجا دولتی ها چه جوابی برای مردم دارند، جز اینکه مشخص است که ارزی که به اسم حمایت از معیشت مردم تزریق شده به خارج از کشور رفته و چیزی دست مردم گرفتار در تورم را نمی گیرد.
ارز 4200 تومانی به نام محرومان؛ به کام سودجویان

مجید رضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران وچین در خصوص ارز 4200 تومانی که رئیس سازمان برنامه و بودجه بر پرداخت آن تاکید دارد گفت: فعلا ارز 11 هزار و 500 تومانی رقم مشخص شده در بودجه 1400 است. با اینکه اعلام شده که ارز 4200 هزار تومانی همچنان به کالاهای اساسی اختصاص می یابد، اما رقم آن نسبت به سال های گذشته نصف شده و مشخص نیست ارز 11 هزار و 500 تومانی به چه کالاها و موادی اختصاص می یابد.


وی در این باره گفت: چون ارز 11 هزار و500 تومانی برای تسویه حساب شرکت های دولتی بسته شده، احتمالا برای کالاهای اساسی همان شیوه توزیع رانت 4200تومانی در نظر گرفته شده است چون آقای نوبخت به صراحت تایید کرد که هنوز هم بر اعطای ارز 4200 تومانی اصرار دارند. مساله این است که اگر ارز4200 تومانی برای مردمی که مجبورند مرغ را کیلویی 35 هزار تومان بخرند فایده ای نداشته باشد، حتما برای عده ای خوب است.


حریری با انتقاد از عدم اختصاص ارز 4200 تومانی به سفره و معیشت مردم به گرانی گوشت و مرغ اشاره کرد و گفت: وقتی رقم های بالای ارز 4200 تومانی دراین چند سال به نام دامدار ومرغدار و تولید کننده و وارد کننده گنجانده شده، جای شرمندگی دارد که در یک کشوری چون ایران با این همه منابع و ثروت، مرغدار بگوید ذرت، کنجله و نهاده های دیگر به من نمی رسد، گاودار بر سر خود بزند که با نرخ دولتی نمی تواند علوفه و غذای دام خود را تهیه کند، جالب این است که هیچ دامی هم از گرسنگی نمی میرد چون علوفه و ذرت و کنجاله ای که قرار بود با ارز دولتی برای ارزان خریدن این مواد اساسی و ضروری معیشتی مردم به دست آنها برسد با قیمت آزاد به بازار عرضه شده و به وفور در دسترس است.


وی در این خصوص تصریح نمود: چگونه باید این موضوع را به گوش مسوولینی که بر ارز 4200 تومانی به نام محرومان اما به کام غیر محرومان تاکید دارند رساند که نهاده های دامی ، ذرت و کنجاله ای که با ارز 4200 وارد کشور شده است با قیمت دولتی به دست گاوداران و مرغداران نمی رسد اما در بازار با قیمت آزاد به وفور پیدا می شود! اما کسی نمی گوید در بازار خبری از نهاده هایی که باید با قیمت دولتی عرضه شود نیست ! واقعا چه کسی پاسخگوی مردم و سفره های خالی آنهاست ؟


حریری با اشاره به اینکه ارز 4200 تومانی برای عده ای خوشی آفریده اما از ملتی خوشی را گرفته گفت: وقتی لبنیات و گوشت و مرغ و همه ی اینها گران می شود، دامدار و مرغدار و تولید کننده دلیل افزایش قیمت را گران تر خریدن علوفه و نهاده ها دامی عنوان می کند ، اینجا دولتی ها چه جوابی برای مردم دارند به غیر از اینکه مشخص است ارزی که به اسم حمایت از معیشت مردم از کشور خارج شده سوبسید آن به مردم گرفتار تورمی که مثلا باید شیر را 3 هزارتومان بخرند نمی رسد، لذا یا باید شیر و گوشت و مرغ نخورند یا اینکه 10 هزار تومان بخرند! در حالی که عده معدودی از این سوبسیدها و رانت ها برای هفتاد نسل بعدی خود هم برداشته و می خورند و لذت می برند! گران شدن سفره و سبد معیشتی مردم و پر شدن جیب عده ای از نزدیکان ونورچشمی هایی که سهم های خوبی دررانت های توزیعی دارند عاقبت ارزهای 4200 تومانی است که سازمان برنامه و بودجه و دولت بر اعطای آن همچنان به اسم فقرا ونیازمندان تاکید دارند.
24-news.ir/vdcdso0k.yt0xz6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز