تاریخ انتشارجمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
نوسان مداوم قیمت دلار و کم‌رونقی مشتریان در بازار باعث شده تا همچنان خریدوفروش خودرو کاهش قابل توجهی داشته و خبری از رونق معاملات در بازار نباشد.
رکود بازار | توقف معاملات خودرو با نوسان نرخ دلار
به گزارش خبر24 به نقل از تراز اقتصاد، در بازار خریدوفروش خودرو قیمت انواع خودروهای داخلی تا حدودی به ثبات رسیده است، به نحوی که پراید ۱۱۱ همچنان با قیمت ۱۲۸ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. علاوه‌براین، تیبا صندوقدار نیز ۱۲۲ میلیون تومان، تیبا۲ با قیمت ۱۲۹ میلیون تومان و ساینا ۱۳۵ میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

فعالان بازار دلیل ثبات قیمت در بازار خودرو را نوسانات نرخ ارز و بی‌رغبتی مردم به خرید خودرو دانسته و می‌گویند: برخلاف سال‌های گذشته معاملات خودرو کساد بوده و نوسان قیمت دلار تا حدودی معاملات را متوقف کرده است. در محصولات ایران‌خودرو نیز سمند ال ایکس با قیمت ۱۷۷ میلیون تومان، سمند سورن با قیمت ۲۳۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶تیپ دو با قیمت ۱۸۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ پنج با قیمت ۲۴۸ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ صندوقدار با قیمت ۲۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 پیشنهاد خودرویی وزارت صمت

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت نیز روز گذشته اظهار کرد: پیشنهادی که در بسته جهش تولید مطرح شده این است که خودروهایی که مورد نیاز و پسند عامه مردم است طبق روال سابق قیمت‌گذاری شوند ولی به خودروهایی که قیمت بالاتر و مشتریان خاصی دارند و در تیراژ پایین‌تری تولید می‌شوند اجازه داده شود که هیات مدیره خودروسازان بر اساس هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها قیمت‌گذاری کنند.

سهیل معمارباشی در مورد اینکه گفته می‌شود از سال آینده قیمت‌گذاری خودرو آزاد خواهد شد، تصریح کرد: یک بسته جهش تولید توسط وزارت صمت با مدیریت ایدرو تهیه شده که در آن مشخص شده که ساخت داخلی خودروها، تامین منابع مالی خودروها و تسهیلات باید با چه روندی باشد.

 البته به بازار نیز پرداخته و از طرف دیگر الزامات این جهش تولید بررسی شده است. طبق این برنامه افزایش تولید ۵۰ درصدی طی شش ماه از زمان شروع اجرای این بسته باید رخ دهد. او افزود: آزادسازی قیمت خودرو در بسته جهش تولید نیست بلکه موضوع این است که خودروسازان الان با قیمت‌گذاری شورای رقابت زیان می‌دهند و به‌دنبال خروج خودروسازان از زیان‌دهی هستیم.

یک راه این است که همین روند ادامه پیدا کند و خودروسازی‌ها و قطعه‌سازی‌ها را تعطیل کنیم و یک راه هم این است که همه قیمت‌ها اصلاح شود که این باعث فشار بر مردم می‌شود. او خاطرنشان کرد: این روش باعث می‌شود که زیان خودروسازان از محل فروش این خودروهای محدود و با مشتری خاص تامین شود، دیگر خودروساز زیان نکند و بتواند امکان جهش تولید را پیدا کند. از طرفی هم فشار به عامه مردم وارد نشود. موضوع مطرح شده در بسته جهش تولید این است و بحث آزادسازی قیمت‌ها و اینکه قیمت‌گذاری بر اساس حاشیه بازار باشد اصلا مطرح نیست.

معمارباشی در ادامه تصریح کرد: در واقع در این بسته آمده است که طبق ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها که سازمان حمایت نیز عضو آن است قیمت‌گذاری انجام شود و طبق بررسی‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد نوع خودروها مشمول این روش‌ها می‌شود.

 کشف ۲هزار خودرو قاچاق

دیروز همچنین، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: در دو سال گذشته، اطلاعات مربوط به خودروهای گذر موقت در بستر سامانه جامع تجارت؛ سیستمی شده است و اطلاعات افرادی که خودروی خود را تحت عنوان گذر موقت وارد کشور می‌کنند حتما در سامانه ثبت می‌شود.

مهرداد جمال ارونقی افزود: گمرک به پلیس راهور در مورد خودروهای گذر موقت، نامه ارسال می‌کند و بر اساس آن از طریق سیستم برای این خودروها پلاک صادر می‌شود و این اطلاعات در اختیار آن سازمان‌ها قرار می‌گیرد. او اضافه کرد: گمرک در موعد مقرر این خودروها را بررسی می‌کند و اگر در زمان مقرر، خودرو تحویل گمرک نشود بلافاصله آن را به‌عنوان خودروی قاچاق به سازمان‌های مربوط گزارش می‌کند و پرونده‌های متعددی هم در این باره تشکیل شده است.

ارونقی گفت: پلیس ناجا می‌تواند به همه اطلاعاتی که در مبدا برای خودروهای ترانزیتی وارد سیستم می‌شود، دسترسی داشته باشد. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: پلیس امنیت اقتصادی در کنار گمرک حضور دارد و همه دسترسی‌هایی که گمرک در خصوص سیستم دارد در اختیار پلیس امنیت اقتصادی است.

ارونقی اضافه کرد: در خصوص شناسه کالا هم تکالیف خود را به صورت کامل اجرا کردیم و مستندات آن موجود است. رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا هم گفت: در فرآیند ورود کالا، حمل و نقل کالا، توزیع و انبار کالا نیاز داریم که به صورت سیستمی و برخط، کنترل داشته باشیم تا از زمان ورود و خروج خودروهای ترانزیتی آگاه شویم. سرهنگ جلال امینی افزود: بیش از دو هزار دستگاه خودرو با ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد را کشف کردیم و ۳۲۶ فقره پرونده تشکیل دادیم.
24-news.ir/vdcc4pqe.2bqmm8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز