تاریخ انتشاريکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص امکان واردات خوردو در کوتاه‌مدت گفت: اگر برجام احیا شود و منابع ارزی خوبی در اختیار کشور قرار بگیرد، می‌توانیم خودروهای مختلفی وارد کنیم؛ اما اگر همچنان تحت تحریم باشیم و ارز کافی در اختیار نداشته باشیم، واردات خودرو منطقی نیست.
لزوم ادامه ممنوعیت واردات خودرو در شرایط تحریمی
به گزارش خبر24، چرا که در حال حاضر تامین نهاده‌های دامی، مواد غذایی و دارو به دلیل محدودیت‌های ارزی دچار مشکلاتی شده است؛ لذا وارد کردن خودرو در این شرایط کار غیرمنطقی است.

صنعت خودروسازی ایران درگیر مسائل مختلفی از تامین مالی تا بدهی های عظیم به نظام بانکی و مشکلات متعددی در عرضه و پاسخگویی به تقاضای مشتریان است. همچنین ارتقای کیفیت و استانداردهای صنعت خودروسازی ایران و خدمات پس از فروش این صنعت از  مطالبات اصلی خریداران خودرو در ایران است. در سه سال گذشته و بعد از ممنوعیت واردات خوردو، کارشناسان این صنعت، مشکل اصلی آن را انحصار تولید و عدم رقابت معرفی می‌کنند و خواستار آزادسازی واردات هستند. بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو درباره چالش واردات خوردو در ماه‌های آینده نکاتی را با راهبرد معاصر در میان گذاشته است.

بابک صدرایی کارشناس صنعت و بازار خودرو در خصوص ممنوعیت واردات خودرو به بهانه حمایت از تولید داخل گفت: بنده بر این باورم واردات خودروی اقتصادی و ارزان قیمت که بتواند با خودروی داخلی رقابت کند، نه تنها به ضرر صنعت خودروسازی کشور نیست، بلکه منافع بسیاری برای این صنعت و برای خریداران و مصرف‌کنندگان واقعی به همراه خواهد داشت.

وی در این باره خاطر نشان کرد: لازم به ذکر است خودرویی باید وارد شود که اقتصادی در عین حال با کیفیت باشد و بتواند سازندگان داخلی را به رقابت با خود وادار کند. در وضعیت کنونی اقتصادی قطعا به واردات خودروهای لوکس توصیه نمی‌شود؛ به این دلیل که واردات چنین خودرویی برای کشوری در شرایط اقتصاد کنونی ما هدر دادن منابع و پول است. زمانی می توانیم خودروهای لوکس وارد کنیم که کشور به لحاظ اقتصادی در رشد و رونق قابل قبولی باشد. بنابراین در شرایط فعلی بهترین راه حل وارد کردن خودروهای ارزان قیمت است که با خودروهای داخلی رقابت کرده و موجب تحرک بازار شوند.

 بابک صدرایی درباره موضوع واردات و اعطای ارز به واردات خودرو نیز گفت: اگر برجام احیا شود و منابع ارزی خوبی در اختیار کشور قرار بگیرد، می‌توانیم خودروهای مختلفی وارد کنیم؛ اما اگر همچنان تحت تحریم باشیم و ارز کافی در اختیار نداشته باشیم، واردات خودرو منطقی نیست. چرا که در حال حاضر تامین نهاده‌های دامی، مواد غذایی و دارو به دلیل محدودیت‌های ارزی دچار مشکلاتی شده است؛ لذا وارد کردن خودرو در این شرایط کار غیرمنطقی است.

بابک صدرایی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت بهبود شرایط درآمدهای ارزی می توان خودرو وارد کرد چرا که خود دولت نیز از عواید مالیات و گمرک واردات خودرو درآمد قابل توجهی کسب می کند.
24-news.ir/vdchqxnq.23nkqdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز