تاریخ انتشاريکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به کاهش رشد نرخ تورم گفت: واردات واکسن ثابت کرد یک دیپلماسی فعال و یک ارتباط مؤثر کارآمدتر از FATF است و دولت انقلابی نشان داد، کلید حل مشکلات اقتصادی در داخل مرزهای کشور است.
دولت انقلابی | دیپلماسی فعال، کارآمدتر ازFATF است
مسعود براتی، کارشناس اقتصادی حوزه تحریم در رابطه‌با گره زدن FATF با پیمان‌های اقتصادی منطقه‌ای در دولت دوازدهم و تغییر این رویکرد اظهار داشت: با جابجایی دولت در ماه‌های اخیر شاهد چرخش رویکرد و تفاوت نگاه در سیاست خارجی بین دو دولت دوازدهم و سیزدهم را شاهد بودیم که این تغییر در تحلیل مسائل و پدیده‌های بین‌المللی به‌خوبی خود را نشان داد.

دولت انقلابی نشان داد، کلید حل مشکلات اقتصادی در داخل مرزهای کشور است

وی ادامه داد: دولت سیزدهم همان گونه که پیش از انتخابات گفته بود نگاهی متفاوت از دولت یازدهم و دوازدهم دارد و مسائل کشور اعم از مسائل اقتصادی و سیاسی و قراردادهای منطقه‌ای را به مبحث مذاکرات با غرب گره نزد و به دنبال حل مسائل اقتصادی باتکیه‌بر توان داخلی بود.

براتی در ادامه اظهار داشت: دولت آقای رئیسی در این مدت کوتاه نشان داد با تغییر نگاه و تحلیل درست از مسائل منطقه‌ای در کشور می‌توان با نگاهی درون‌زا بر مشکلات اقتصادی فائق آمد و با فعال‌کردن ارتباطات منطقه‌ای و اعتماد کشورهای همسایه و عدم وابستگی به غرب مشکلات را از داخل کشور حل‌وفصل کرد.

واردات واکسن ثابت کرد یک دیپلماسی فعال و یک ارتباط مؤثر کارآمدتر از FATF است

وی با اشاره به واردات واکسن گفت: آقای ربیعی در دوره تدبیر و امید به‌وضوح اعلام کرد که FATF مانع از واردات واکسن به کشور است درحالی‌که بدون اینکه اتفاق جدیدی در این زمینه رخ دهد با یک دیپلماسی فعال و یک ارتباط مؤثر و فقط با تغییر دولت شاهد خرید واکسن و تأمین نیاز داخلی بودیم که این نیز در کنار توافق پیوستن به پیمان همکاری شانگهای نشان داد FATF و تحریم بهانه‌ای برای گره‌زدن مشکلات به مذاکرات بود.

کاهش روند رشد نرخ تورم از اولین آثار اقتصادی پیمان‌های منطقه‌ای است

وی خاطرنشان کرد: آمار مرکز آمار ایران که در روزهای اخیر منتشر شده است نشان‌دهنده کاهش روند رشد نرخ تورم است که این نشان از آن دارد که اصلاح رویکردهای سیاسی و ریل‌گذاری در حال انجام است و اقدامات جاری در کنار لایحه بودجه به‌دوراز کسری در دولت کنونی کمک خواهد کرد تا این روند ادامه‌دار بماند و برکات این افزایش ارتباطات منطقه‌ای با کشورهای همسایه کم‌کم خود را در اقتصاد نمایان کند.

وی با اشاره به ادامه مذاکرات در وین گفت: البته دولت جدید در کنار حل مشکلات از داخل به دنبال برون‌گرایی و دیپلماسی و رسیدن به توافقی باعزت است تا دربرگیرنده منافع کشور باشد ولی نگاهی وابسته به غرب ندارد و هم‌زمان پیگیر توافقات منطقه‌ای مثل سوآپ گازی هم هست و کشور را معطل رسیدن به توافق با غرب نخواهد گذاشت.

ظریف اعتراف کرد که خوش‌بینی بیش از حد موجب شد دوستان خود را برنجانیم

وی با اشاره به اینکه نگاه به غرب در سال‌های اخیر هیچ دستاوردی را برای کشور نداشته گفت: فرصت‌های واقعی در این مدت از میان رفت تا جایی که در بیست و دومین و آخرین گزارش آقای ظریف به مجلس شورای اسلامی در زمینه اجرای برجام وزیر امور خارجه وقت، این اعتراف تلخ را کرد  که خوش‌بینی بیش از حد به توافق موجب شد ما دوستان خود را برنجانیم که منظور ایشان کشور چین بود.

براتی توضیح داد: ایامی که امریکا در حال اجرای سیاست فشار حداکثری بر کشور ما بود و از تمام توان خود در سال‌های ۹۷ و ۹۸ داشت استفاده می‌کرد با کم‌کاری‌های دولت تدبیر و امید کشور ما حتی سفیری در کشور چین نداشت تا پیگیر روابط و راه‌گشایی برای حل مشکلات با این کشور استراتژیک باشد که این هم از ناشی از همان نگاه اشتباه بود.

به زودی نتایج درخشان پیمان‎های منطقه‌ای در اقتصاد کشور دیده خواهد شد

وی در پایان گفت: امید داریم در دولت جدید با تغییر نگاه به وجود آمده در نگاه به ظرفیت‌های خارجی به‌صورت واقعی نتایج آن در اقتصاد کلان هم اکنون در کوتاه‌مدت دیده می‌شود و بعضاً نتایج جدیدی نیز در آینده دیده خواهد شد.
24-news.ir/vdcc40q4.2bqp48laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز